Niech komisja śledcza wyjaśni niejasności ws. przetargu na caracale

10/05/2017

Wniosek o powołanie Komisji Śledczej do zbadania działań podejmowanych przez organy administracji rządowej dotyczących procesu zakupu wielozadaniowych śmigłowców i zerwania kontaktów na śmigłowce Caracal. złożyli dzisiaj do Marszałka Sejmu posłowie Nowoczesnej, PSL i UED.

 – Afera dotycząca przetargu na caracale i udziału w niej doradcy min. Antoniego Macierewicza Wacława Berczyńskiego to jedna z największych afer w ostatnich latach. Najprawdopodobniej mamy do czynienia ze złamaniem prawa, gdy osoba nieuprawniona miała dostęp do dokumentacji przetargowej – powiedział w Sejmie (10.05) poseł Adam Szłapka. Poseł przypomniał, że to sam Berczyński informował, że to dzięki niemu został „wykończony” przetarg na zakup śmigłowców  wartych kilkanaście miliardów złotych.

Według wnioskodawców należy sprawdzić, z kim Wacław Berczyński  miał kontakt w czasie trwania przetargu, jakie są źródła pochodzenia jego majątku, czy były wobec niego prowadzone jakieś działania obcych wywiadów i służb? Ważnym wątkiem do zbadania przez Komisję Śledczą jest, że Berczyński w latach 1968-1981 był członkiem PZPR, co oznacza, że powinien być objęty ustawą dezubezikacyjną.

Wniosek o powołanie Komisji Śledczej do zbadania afery związanej  z przetargiem na caracale podpisali posłowie Nowoczesnej, PSL, Unii Nowoczesnych Demokratów i posłowie niezależni.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/05/wniosek-caracale.pdf” title=”wniosek – caracale”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE