Niech komisja śledcza wyjaśni niejasności ws. przetargu na caracale

Wniosek o powołanie Komisji Śledczej do zbadania działań podejmowanych przez organy administracji rządowej dotyczących procesu zakupu wielozadaniowych śmigłowców i zerwania kontaktów na śmigłowce Caracal. złożyli dzisiaj do Marszałka Sejmu posłowie Nowoczesnej, PSL i UED.

 – Afera dotycząca przetargu na caracale i udziału w niej doradcy min. Antoniego Macierewicza Wacława Berczyńskiego to jedna z największych afer w ostatnich latach. Najprawdopodobniej mamy do czynienia ze złamaniem prawa, gdy osoba nieuprawniona miała dostęp do dokumentacji przetargowej – powiedział w Sejmie (10.05) poseł Adam Szłapka. Poseł przypomniał, że to sam Berczyński informował, że to dzięki niemu został „wykończony” przetarg na zakup śmigłowców  wartych kilkanaście miliardów złotych.

Według wnioskodawców należy sprawdzić, z kim Wacław Berczyński  miał kontakt w czasie trwania przetargu, jakie są źródła pochodzenia jego majątku, czy były wobec niego prowadzone jakieś działania obcych wywiadów i służb? Ważnym wątkiem do zbadania przez Komisję Śledczą jest, że Berczyński w latach 1968-1981 był członkiem PZPR, co oznacza, że powinien być objęty ustawą dezubezikacyjną.

Wniosek o powołanie Komisji Śledczej do zbadania afery związanej  z przetargiem na caracale podpisali posłowie Nowoczesnej, PSL, Unii Nowoczesnych Demokratów i posłowie niezależni.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/05/wniosek-caracale.pdf” title=”wniosek – caracale”]