Nowoczesna i koalicja „NIE dla chaosu w szkole!”: PiS szykuje złą zmianę w edukacji

16/09/2016

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie na założeniach nowej reformy edukacji wg PiS suchej nitki nie zostawili: posłanka Katarzyna Lubnauer oraz przedstawiciele koalicji „NIE dla chaosu w szkole”, w której skład wchodzą organizacje na rzecz edukacji oraz m.in. KOD, ZNP, Evidence Institute, a przede wszystkim zatroskani losem swoich dzieci rodzice.

MEN proponuje nam bardzo kosztowną z punktu widzenia wszystkich edukację, ale bez żadnych zysków. Propozycje minister Zalewskiej można nazwać jako „program chaos plus”. Edukacja powinna być przewidywalna a nie chaotyczna. Powinna się zmieniać stabilnie w kierunku zmiany jakości, a nie zmiany tylko struktury i porządku. Wszystkie te zmiany, które ma wdrożyć PiS to jest tak na prawdę powodowanie chaosu i zmniejszania szans młodzieży na dobre kształcenie. Zmiany przebiegną kosztem dzieci, a głównie obecnych 4, 5 i 6-klasistów, a także dzieci z 1 klas gimnazjum. – podsumowała w piątek planowane zmiany w edukacji posłanka Nowoczesnej K. Lubnauer.

Wiceprzewodnicząca ugrupowania oceniła, że jedynym celem reformy edukacji minister Zalewskiej jest napisanie wszystkich podręczników od nowa, co daje doskonały pretekst do ideologizacji szkoły. – Jest to de facto próba stworzenia nowego człowieka nowej wersji homo sowieticus à la PIS, znającego jedyną obowiązującą wersję historii, w tym „religię smoleńską” – powiedziała w piątek posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Do minister edukacji Anny Zalewskiej trafiła również interpelacja posłanki Katarzyny Lubnauer w sprawie zaleceń władz oświatowych dotyczących organizowania przez szkoły grupowych wyjść do kina na film „Smoleńsk”. Jednocześnie w Wielkopolsce posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt zwróciła się do dyrektorów szkół podstawowych z apelem, aby nie organizować klasowych wycieczek na film „Smoleńsk”.

Nowoczesna uruchomiła specjalny adres internetowy [email protected], na który każdy może zgłosić informację o udokumentowanym zdarzeniu związanym z ideologizacją szkoły.

Nowoczesna w ubiegłym tygodniu zaprezentowała swój program, w którym sporo miejsca poświęca edukacji i oświacie. Głównymi planami Nowoczesnej dla tej sfery życia są m.in. gwarantowany dostęp do przedszkoli, nauka pracy w zespole, efektywniejsza nauka języków obcych, zmiany w Karcie Nauczyciela, budowa szkolnictwa zawodowego. Więcej informacji na temat programu Nowoczesnej tutaj: „Równe szanse na godne życie – program Nowoczesnej dla edukacji”.

Koalicja “NIE dla chaosu w szkole” to koalicja stworzona przez organizacje, instytucje i ruchy społeczne, którym leży na sercu dobro dzieci i młodzieży. Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian. W skład koalicji wchodzą: Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Komitet Obrony Demokracji, Społeczny Monitor Edukacji, Evidence Institute, Związek Nauczycielstwa Polskiego.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE