Nowoczesna i koalicja „NIE dla chaosu w szkole!”: PiS szykuje złą zmianę w edukacji

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie na założeniach nowej reformy edukacji wg PiS suchej nitki nie zostawili: posłanka Katarzyna Lubnauer oraz przedstawiciele koalicji „NIE dla chaosu w szkole”, w której skład wchodzą organizacje na rzecz edukacji oraz m.in. KOD, ZNP, Evidence Institute, a przede wszystkim zatroskani losem swoich dzieci rodzice.

MEN proponuje nam bardzo kosztowną z punktu widzenia wszystkich edukację, ale bez żadnych zysków. Propozycje minister Zalewskiej można nazwać jako „program chaos plus”. Edukacja powinna być przewidywalna a nie chaotyczna. Powinna się zmieniać stabilnie w kierunku zmiany jakości, a nie zmiany tylko struktury i porządku. Wszystkie te zmiany, które ma wdrożyć PiS to jest tak na prawdę powodowanie chaosu i zmniejszania szans młodzieży na dobre kształcenie. Zmiany przebiegną kosztem dzieci, a głównie obecnych 4, 5 i 6-klasistów, a także dzieci z 1 klas gimnazjum. – podsumowała w piątek planowane zmiany w edukacji posłanka Nowoczesnej K. Lubnauer.

Wiceprzewodnicząca ugrupowania oceniła, że jedynym celem reformy edukacji minister Zalewskiej jest napisanie wszystkich podręczników od nowa, co daje doskonały pretekst do ideologizacji szkoły. – Jest to de facto próba stworzenia nowego człowieka nowej wersji homo sowieticus à la PIS, znającego jedyną obowiązującą wersję historii, w tym „religię smoleńską” – powiedziała w piątek posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Do minister edukacji Anny Zalewskiej trafiła również interpelacja posłanki Katarzyny Lubnauer w sprawie zaleceń władz oświatowych dotyczących organizowania przez szkoły grupowych wyjść do kina na film „Smoleńsk”. Jednocześnie w Wielkopolsce posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt zwróciła się do dyrektorów szkół podstawowych z apelem, aby nie organizować klasowych wycieczek na film „Smoleńsk”.

Nowoczesna uruchomiła specjalny adres internetowy [email protected], na który każdy może zgłosić informację o udokumentowanym zdarzeniu związanym z ideologizacją szkoły.

Nowoczesna w ubiegłym tygodniu zaprezentowała swój program, w którym sporo miejsca poświęca edukacji i oświacie. Głównymi planami Nowoczesnej dla tej sfery życia są m.in. gwarantowany dostęp do przedszkoli, nauka pracy w zespole, efektywniejsza nauka języków obcych, zmiany w Karcie Nauczyciela, budowa szkolnictwa zawodowego. Więcej informacji na temat programu Nowoczesnej tutaj: „Równe szanse na godne życie – program Nowoczesnej dla edukacji”.

Koalicja “NIE dla chaosu w szkole” to koalicja stworzona przez organizacje, instytucje i ruchy społeczne, którym leży na sercu dobro dzieci i młodzieży. Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, lecz mądrych i przemyślanych zmian. W skład koalicji wchodzą: Obywatele dla Edukacji, Przestrzeń dla Edukacji, Stowarzyszenie Rodzice dla Edukacji, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Komitet Obrony Demokracji, Społeczny Monitor Edukacji, Evidence Institute, Związek Nauczycielstwa Polskiego.