Nowoczesna ma kompromisowy projekt ws. handlu w niedzielę.

17/10/2017

– Składamy dziś w Sejmie projekt ustawy o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych. Nasza propozycja jest odpowiedzią na procedowany w Sejmie projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę – powiedziała w Sejmie posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. PiS chce, żeby sklepy były zamknięte w co drugą niedzielę. Przez to 85 tysięcy ludzi straci pracę. Nowoczesna chce, by sklepy były otwarte w każdą niedzielę, a wszyscy ich pracownicy mieli ustawowo zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu i utrzymali miejsca pracy.

– Jest to propozycja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Ten projekt ustawy zabezpiecza interesy wszystkich pracowników zatrudnionych w handlu, którzy po jego przyjęciu będą mieli ustawowo dwie niedziele wolne od pracy. Niezależnie od formy zatrudnienia – podkreśliła Hennig-Kloska. – Ta propozycja jest propozycją kompromisową, skoro rząd nie potrafił wejść w rolę mediatora, aby jednocześnie zabezpieczyć gospodarkę i interes osób zatrudnionych, to Nowoczesna bierze na siebie tę rolę. – stwierdziła Paulina Hennig-Kloska.

– Ustawa o zakazie handlu w niedzielę, która teraz procedowana jest teraz w Sejmie nie jest już dawno propozycją, pod którą podpisywali się Polacy. Została zmieniona przez różne poprawki i zmieniła się istota tej ustawy – przypomniał poseł Jerzy Meysztowicz. – Przez ostanie dwa tygodnie członkowie i posłowie Nowoczesnej spotykali się z klientami i pracownikami supermarketów, żeby porozmawiać o tym jak oni widzą ten problem i jak go rozwiązać. Zbieraliśmy podpisy pod petycją do posłów, aby nie przyjmowali ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Wiele osób mówiło, że PiS wchodzi we wszystkie sfery naszego życia i mówi nam jak mamy postępować, teraz chciało nam mówić kiedy będziemy mogli robić zakupy – mówił Meysztowicz. – Liczymy, że nasz projekt znajdzie uznanie i będzie kompromisowym rozwiązaniem problemu: jak połączyć to, żeby ludzie mogli w niedzielę więcej odpoczywać ale również Ci, którzy nie mają innej możliwości mogli robić zakupy w niedzielę. – podsumował Jerzy Meysztowicz.

Parlamentarzyści Nowoczesnej dodali, że chcieliby, by projekt Nowoczesnej był początkiem dyskusji o ustawowych regulacjach dotyczących pracowników innych branż.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/10/projekt-ustawy-o-ograniczeniu-handlu-w-niedziele-17.10.2017-fin-z-uasadnieniem_v17.10_10_00.pdf” title=”projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele „]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE