Nowoczesna ma kompromisowy projekt ws. handlu w niedzielę.

– Składamy dziś w Sejmie projekt ustawy o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych. Nasza propozycja jest odpowiedzią na procedowany w Sejmie projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę – powiedziała w Sejmie posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. PiS chce, żeby sklepy były zamknięte w co drugą niedzielę. Przez to 85 tysięcy ludzi straci pracę. Nowoczesna chce, by sklepy były otwarte w każdą niedzielę, a wszyscy ich pracownicy mieli ustawowo zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu i utrzymali miejsca pracy.

– Jest to propozycja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Ten projekt ustawy zabezpiecza interesy wszystkich pracowników zatrudnionych w handlu, którzy po jego przyjęciu będą mieli ustawowo dwie niedziele wolne od pracy. Niezależnie od formy zatrudnienia – podkreśliła Hennig-Kloska. – Ta propozycja jest propozycją kompromisową, skoro rząd nie potrafił wejść w rolę mediatora, aby jednocześnie zabezpieczyć gospodarkę i interes osób zatrudnionych, to Nowoczesna bierze na siebie tę rolę. – stwierdziła Paulina Hennig-Kloska.

– Ustawa o zakazie handlu w niedzielę, która teraz procedowana jest teraz w Sejmie nie jest już dawno propozycją, pod którą podpisywali się Polacy. Została zmieniona przez różne poprawki i zmieniła się istota tej ustawy – przypomniał poseł Jerzy Meysztowicz. – Przez ostanie dwa tygodnie członkowie i posłowie Nowoczesnej spotykali się z klientami i pracownikami supermarketów, żeby porozmawiać o tym jak oni widzą ten problem i jak go rozwiązać. Zbieraliśmy podpisy pod petycją do posłów, aby nie przyjmowali ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Wiele osób mówiło, że PiS wchodzi we wszystkie sfery naszego życia i mówi nam jak mamy postępować, teraz chciało nam mówić kiedy będziemy mogli robić zakupy – mówił Meysztowicz. – Liczymy, że nasz projekt znajdzie uznanie i będzie kompromisowym rozwiązaniem problemu: jak połączyć to, żeby ludzie mogli w niedzielę więcej odpoczywać ale również Ci, którzy nie mają innej możliwości mogli robić zakupy w niedzielę. – podsumował Jerzy Meysztowicz.

Parlamentarzyści Nowoczesnej dodali, że chcieliby, by projekt Nowoczesnej był początkiem dyskusji o ustawowych regulacjach dotyczących pracowników innych branż. [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/10/projekt-ustawy-o-ograniczeniu-handlu-w-niedziele-17.10.2017-fin-z-uasadnieniem_v17.10_10_00.pdf” title=”projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele „]