Nowoczesna: Pan minister Radziwiłł igra ze zdrowiem i życiem Polaków.

02/01/2018

– Nowoczesna już w październiku próbowała wymóc na ministrze zdrowia przedstawienie planu na przyszłość. Gdy lekarze rezydenci kończyli swój strajk i zapowiedzieli co zrobią w styczniu mówiliśmy, że nas, pacjentów czeka katastrofa. Styczeń przeszedł, rezydenci realizują swoją zapowiedź i wypowiadają klauzulę opt-out, a minister zdrowia albo udaje, że nie ma tematu, albo bezczelnie poucza lekarzy. – powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

– Minister zdrowia twierdzi, że lekarze wypowiadając klauzule opt-out i ograniczając godziny swojej pracy do 48 godzin w tygodniu narażają pacjentów. A nie narażają zdrowia i życia Polaków gdy skrajnie zmęczeni, podpierając się nosem i z oczami na zapałki biegną ze szpitala do szpitala? – pytała Konstantego Radziwiłła szefowa Nowoczesnej. – Zmęczenie sprawia, że każdy pracownik jest nieefektywny i częściej popełnia błędy. Chyba wszyscy wolimy, by lekarze nie popełniali błędów. – podkreśliła Lubnauer. – Czekamy aż minister zdrowia powie, że problem ze służbą zdrowia jest dlatego, że Polacy za często chodzą do lekarza. Ministra Radziwiłła trzeba odwołać i poszukać rozwiązania problemu lekarzy rezydentów i w ogóle systemowo zmienić system ochrony zdrowia w Polsce. Nie ma co chować głowy w piasek panie ministrze Radziwiłł, trzeba zdjąć garnitur, podwinąć rękawy i wziąć się wreszcie do roboty! – oświadczyła Katarzyna Lubnauer.

– Jestem lekarzem, pracuję na oddziale z pacjentami i nie posiadłem umiejętności bycia w dwóch miejscach jednocześnie. Nie da się umieć wszystkiego, jak chciałby pan minister Radziwiłł. – dodał dr Grzegorz Surkont, lekarz i członek Zespołu Eksperckiego Lepsza Polska – Zdrowie, ekspert Nowoczesnej w dziedzinie ochrony zdrowia. Przypomniał jak specjaliści zrzeszeni w Związku Zawodowym Anestezjologów podsumowali projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2017 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego mający na celu zmniejszenie liczby personelu medycznego w polskich szpitalach. „W sposób oczywisty zmniejszają one bezpieczeństwo pacjentów, którym udzielane są świadczenia na bloku operacyjnym, zwiększając częstość wystąpienia zdarzeń niepożądanych, spowodowanych brakiem pełnego zabezpieczenia świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii” (…) „Po ewentualnym wejściu w życie w/w projektu rozporządzenia, wszystkie zdarzenia niepożądane w szczególności dotyczące zgonów hospitalizowanych pacjentów związane z brakiem personelu medycznego będą podawane do publicznej wiadomości i zgłaszane organom ścigania” – napisali lekarze. – Przetłumaczę państwu te fachowe zdania: To co proponuje Pan Minister jest to igranie ze zdrowiem i życiem Polaków. – powiedział doktor Surkont.

– Systemy opieki zdrowotnej mogą być różne. My Sieć Ekspercka Lepsza Polska – Zdrowie jesteśmy zwolennikami szerokich konsultacji społecznych, byśmy jako Polacy wybrali najbardziej akceptowane przez nas rozwiązania. Nowe rozwiązana muszą powstawać w ramach konsensusu społecznego i być wolne od partyjnych interesów politycznych. To ważne, bo sprawa dotyczy rzeczy dla każdego obywatela najcenniejszej, jego zdrowia i życia. – mówił ekspert Nowoczesnej.

Doktor Surkont przywołał system ochrony zdrowia w Holandii. – Budowano go tam kilkanaście lat. My nadal nie zaczęliśmy go budować, i ciągle go osłabiamy. Straciliśmy kolejne 2 lata i wygląda na to, że kolejne 2 lata zostaną zmarnowane. – mówił. System holenderski uznano w badaniu Euro Health Consumer Index 2009 i 2015 za najlepszy system opieki zdrowotnej w Europie. – Dla porównania w latach 2009-2015 pozycja Polski w tym rankingu stopniowo spada. Jeszcze w 2009 r. Polska zajmowała 26. miejsce na 35 państw, w 2014 r. 31. , a w ostatnim rankingu przedostatnie 34 miejsce, tylko przez Czarnogórą. Według oceniających specjalistów powodem jest brak reform, ponieważ państwa, które jeszcze kilka lat temu wypadały słabiej, zaczynają poprawiać wyniki, dzięki systemowym zmianom w ochronie zdrowia. – mówił dr Grzegorz Surkont. Dodał, że w latach 70-80 XX wieku w Holandii, podobnie jak ma to miejsce w Polsce , dostępność usług się pogarszała, a koszty leczenia rosły. Rosło niezadowolenie pacjentów oraz pracowników medycznych. Jako podstawową wadę systemu w Holandii określono zbyt dużą ingerencję państwa w liczbę, nabywanych za publiczne pieniądze świadczeń oraz w ich cenę , co prowadziło do niskiej efektywności. – Chciałem zwrócić uwagę, że w Polsce Sieć Szpitali pogłębia ingerencję państwa w sposób wydawania publicznych pieniędzy na zdrowie. Proponujemy między innymi: konkurencję między płatnikami, kompleksowe leczenie wraz z rehabilitacją i profilaktyką, poprawę jakości szkolenia rezydentów i specjalistów. – podsumował.

 

 



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE