Nowoczesna: Polski nie stać populizm i trzynastą emeryturę

PO w populistyczny sposób proponuje trzynastą emeryturę.  Według obliczeń Nowoczesnej w 2020 roku będzie ona kosztować budżet państwa – a więc nas wszystkich – ponad 17 mld zł. Rocznie to 1000 zł od każdego, kto płaci w Polsce składki.  – Polaków na to nie stać, Polski na ten pomysł nie stać – mówiły w środę posłanki Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i Paulina Hennig-Kloska.

Jeżeli  zaczniemy wyścig na populizm, to każda kolejna opozycja, wychodząc z założenia, że liczy się środek, a nie cel, będzie obiecywać więcej.  Nie można działać w myśl zasady, że nie ważne na ile zadłużymy Polskę, ważne żeby obciąć władzę. Nowoczesna nigdy się na to zgodzi. Dość populistycznych, niepoliczonych i nieodpowiedzialnych propozycji. – powiedziała w Sejmie Paulina Hennig-Kloska.

Katarzyna Lubnauer zwróciła uwagę, że propozycja PO zapowiadająca rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko jest nieodpowiedzialna i populistyczna.  – PiS wydał już na ten program nie tylko wszystkie rezerwy, ale wykorzystał też możliwość powiększania deficytu budżetowego. Nie warto ścigać się z PiS na populizmy, trzeba racjonalnie organizować gospodarkę. – mówiła wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.