Posłowie PiS Kaczyński i Sasin przed Komisję Etyki za słowa o protestujących przed Sejmem

24/01/2017

We wtorek w Sejmie posłanki Nowoczesnej Kornelia Wróblewska i Joanna Scheuring-Wielgus oraz obecny na konferencji prasowej mecenas Jarosław Kaczyński poinformowali o złożonych wnioskach do sejmowej Komisji Etyki za słowa posłów PiS J. Kaczyńskiego pod adresem protestujących w grudniu przed Sejmem.
Wielokrotnie słyszeliśmy ton pogardy w słowach posłów PiS do obywateli: „ZOMO”, „komuniści i złodzieje”. Kilka dni temu poseł Jarosław Kaczyński użył kolejnego sformułowania: „osoby specjalnej troski”, mówiąc o osobach protestujących.  – powiedziała w Sejmie posłanka Kornelia Wróblewska i dodała, że jest jeszcze drugi wniosek do Komisji Etyki, tym razem za słowa posła Jacka Sasina, który o protestujących powiedział, że wykazują „to objawy zdziczenia”.

W uzasadnieniu wniosków do w sprawie naruszenia zasad etyki poselskiej  czytamy, że słowa posła Kaczyńskiego godzą w dobre  imię obywateli korzystających z prawa do manifestacji oraz w godność osób niepełnosprawnością intelektualną. Tego typu ataki słowne łamią obyczaje sejmowe i godzą w powagę roli parlamentarzystów wybranych przez obywateli do pełnienia swojej funkcji.

Tymi wnioskami oraz projektem ustawy przewidującej rozszerzenie katalogu przestępstw z nienawiści Nowoczesna mówi nie dla brutalizacji języka debaty publicznej.

Złożyliśmy projekt ustawy Nowoczesnej, który przewidywał rozszerzenie katalogu przestępstw z nienawiści o niewystępujące obecnie w polskim kodeksie karnym przesłanki takie jak: płeć, tożsamość płciowa, wiek, niepełnosprawność oraz orientacja seksualna.  – przypomniała wiceprzewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Takie rozwiązania trzeba wprowadzić, na co Polsce od lat zwracają uwagę organizacje pozarządowe oraz instytucje międzynarodowe, jak ONZ, Rada Europy, organy unijne.

Obecny na konferencji prasowej mecenas Jarosław Kaczyński zapewnił, że Nowoczesna jest przygotowana do tego, by prawnie bronić osób, które mogą być oskarżane za udział w grudniowych protestach przed gmachem Sejmu.

Zobacz załączniki: 

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/01/Wniosek-do-Komisji-Etyki-J.-Sasin.pdf” title=”Wniosek do Komisji Etyki – J. Sasin”]

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/01/Wniosek-do-Komisji-Etyki-J.-Kaczynski.pdf” title=”Wniosek do Komisji Etyki – J. Kaczynski”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE