Nowoczesna pyta rząd o kibolskie ekscesy na Jasnej Górze

W związku z doniesieniami medialnymi o drastycznym ataku kibiców na uczestników manifestacji Obywateli RP i Demokratyczna RP w Częstochowie, posłowie Nowoczesnej pytają członków rządu o ich planowane działania.

Kamila Gasiuk-Pihowicz pytała Ministra Ziobrę jakie działania zamierza podjąć prokuratura w związku z tymi drastycznymi wydarzeniami?

– Dlaczego pokojowy manifest nie był zabezpieczony przez Policję? Jasne było, że istnieje ryzyko nieprzewidywalnych zachować ze strony kibiców. Tej sytuacji można było zapobiec. Wystarczyło odpowiednie zabezpieczenie protestu – mówiła przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesna.

– Rozumiemy, że PiS jest w dużej mierze zakładnikiem politycznym kiboli, wykorzystali bowiem kiboli w swojej kampanii do celów politycznych. Teraz płaca za to cenę, ale ta cena nie może być cena naszego bezpieczeństwa – zauważył Adam Szłapka.

Sekretarz Generalny Nowoczesnej domaga się tłumaczenia ze strony nowego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego – Dlaczego policja nie zabezpieczyła zgromadzenia środowiska, które jest środowiskiem podwyższonego ryzyka? – pytał Szłapka.

Nie od dawna wiemy, że środowisko kiboli jest środowiskiem podwyższonego ryzyka i nie przeszkadza im to, że uczestniczą w mszy świętej czy uroczystościach religijnych, żeby potem wykrzykiwać hasła, które są absolutnie sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi, żeby wywieszać transparenty z krzyżem, żeby zachowywać się agresywnie. Z tych względów domagamy się od Ministrów Rządu Mateusza Morawieckiego stanowczych działań – podsumował Adam Szłapka.