Nowoczesna rozpoczyna konsultacje społeczne w zakresie ridesharingu

Nowoczesna zainicjowała debatę o otoczeniu prawnym, które powinno funkcjonować wokół ekonomii współdzielenia i zorganizowała w Sejmie konsultacje społeczne poświęcone nowoczesnym sposobom transportu. W DNA Nowoczesnej wpisany jest wolny rynek i konkurencja, dlatego naturalne porusza temat, który do tej pory nie pojawił się w dyskursie politycznym.

Naszym zdaniem nowoczesne technologie całkowicie mogą zmienić gospodarkę świata. Na polskim rynku pojawiły się takie firmy jak Uber, BlaBla Car, które wchodzą na rynek obecnie zajęty przez taksówkarzy. Z jednej strony daje to klientom tych firm możliwość przejazdu za niższą stawkę, z drugiej strony jest to rynek silnie regulowany. – powiedział poseł Paweł Pudłowski szef sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz gospodarz środowych konsultacji Nowoczesnej.

W sejmowych konsultacjach Nowoczesny transport – wyzwania regulacyjne w zakresie ridesharingu w Polsce wzięło udział ponad 50 gości z organizacji i środowisk naukowych­  Rozmowy oscylowały wokół kontrowersji prawnych oraz o tego, jak to rozwiązuje się na świecie. W czerwcu 2016 pojawiło się stanowisko Komisji Europejskiej zachęcające do uregulowania tego tematu. – mówił w Sejmie przed debatą Mateusz Sabat dyrektor zespołu analiz Nowoczesnej.

Obecna na konsultacjach posłanka Marta Golbik zwróciła uwagę na zalety sharing-economy – W przypadku ekonomii współdzielenia mamy niewątpliwe korzyści dla użytkowników: większą dostępność do usług i niższe ceny. W ocenie posła  Mirosława Suchonia ważne są również kwestie przejrzystości podatkowej ekonomii współdzielenia dodał – Chcemy, by nasze państwo brało udział w rozwoju oraz żeby korzystali na tym nasi obywatele. Z punktu widzenia transportu osób pojawił się bardzo ciekawy model ridesharingu. Pojawia się pytanie o status kierowcy, bo być może metoda stosowana do obecnych kierowców taksówek jest przestarzała i trzeba ją zmienić. Tych kwestii dotyczą środowe konsultacje.

 

 

Opinie gości i uczestników konsultacji:

Wojciech Paprocki, Profesor SGH, Katedra Transportu:

Gospodarka cyfrowa jest zjawiskiem ostatnich lat – musimy patrzeć na problem nowych modeli biznesowych w kontekście ładu gospodarczego. Możemy mieć różne stanowiska polityczne wobec konkretnych zagadnień, jednak musimy wypracować wspólny ład, wspólne mechanizmy funkcjonowania systemów. W wielu krajach następuje bariera administracyjna wobec rozwoju modeli biznesowych, które powinny zostać uregulowane, w przeciwnym razie nowe rozwiązania trafiają do szarej strefy.
Jarosław Iglikowski, Związek Zawodowy Taksówkarzy „Warszawski Taksówkarz”:
Ekonomia współdzielenia była zawsze – jedyne co się obecnie zmieniło to jej forma funkcjonowania. Pojawiły się nowe metody działania wykorzystujące nowe technologie. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której nowi przewoźnicy naginają obowiązujące prawo konkurując z tradycyjnymi przewoźnikami na nierównych zasadach.
Piotr Kowalski, jadezabiore.pl
Wypełnienie rynku następuje cały czas – wykorzystanie nowych technologii sprzyja pojawianiu się nowych podmiotów docierających do klienta poprzez aplikacje mobilne. Jeśli nie powstaną odpowiednie regulacje prawne funkcjonowania podmiotów w obszarze przewozu osób, wówczas coraz to nowsze rozwiązania będą wpadały do szarej strefy. Nierównowaga na rynku przewozowym jest obecna w każdym zakresie – to nie jest kwestia poszczególnych firm przewozowych.
Maciej Bitner, WISE Europa
W ridesharingu przede wszystkim chodzi o to, aby wykorzystać niezagospodarowane pojazdy i niezagospodarowanych pracowników, w czasie kiedy nie byłoby łatwo znaleźć inne formy rozwiązania problemu niewykorzystanych zasobów w transporcie osób. Osoby dorabiające w formie 10 godzin tygodniowo są ofiarami nadmiernych regulacji.