Nowoczesna rozpoczyna konsultacje społeczne w zakresie ridesharingu

07/12/2016

Nowoczesna zainicjowała debatę o otoczeniu prawnym, które powinno funkcjonować wokół ekonomii współdzielenia i zorganizowała w Sejmie konsultacje społeczne poświęcone nowoczesnym sposobom transportu. W DNA Nowoczesnej wpisany jest wolny rynek i konkurencja, dlatego naturalne porusza temat, który do tej pory nie pojawił się w dyskursie politycznym.

Naszym zdaniem nowoczesne technologie całkowicie mogą zmienić gospodarkę świata. Na polskim rynku pojawiły się takie firmy jak Uber, BlaBla Car, które wchodzą na rynek obecnie zajęty przez taksówkarzy. Z jednej strony daje to klientom tych firm możliwość przejazdu za niższą stawkę, z drugiej strony jest to rynek silnie regulowany. – powiedział poseł Paweł Pudłowski szef sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz gospodarz środowych konsultacji Nowoczesnej.

W sejmowych konsultacjach Nowoczesny transport – wyzwania regulacyjne w zakresie ridesharingu w Polsce wzięło udział ponad 50 gości z organizacji i środowisk naukowych­  Rozmowy oscylowały wokół kontrowersji prawnych oraz o tego, jak to rozwiązuje się na świecie. W czerwcu 2016 pojawiło się stanowisko Komisji Europejskiej zachęcające do uregulowania tego tematu. – mówił w Sejmie przed debatą Mateusz Sabat dyrektor zespołu analiz Nowoczesnej.

Obecna na konsultacjach posłanka Marta Golbik zwróciła uwagę na zalety sharing-economy – W przypadku ekonomii współdzielenia mamy niewątpliwe korzyści dla użytkowników: większą dostępność do usług i niższe ceny. W ocenie posła  Mirosława Suchonia ważne są również kwestie przejrzystości podatkowej ekonomii współdzielenia dodał – Chcemy, by nasze państwo brało udział w rozwoju oraz żeby korzystali na tym nasi obywatele. Z punktu widzenia transportu osób pojawił się bardzo ciekawy model ridesharingu. Pojawia się pytanie o status kierowcy, bo być może metoda stosowana do obecnych kierowców taksówek jest przestarzała i trzeba ją zmienić. Tych kwestii dotyczą środowe konsultacje.

 

 

Opinie gości i uczestników konsultacji:

Wojciech Paprocki, Profesor SGH, Katedra Transportu:

Gospodarka cyfrowa jest zjawiskiem ostatnich lat – musimy patrzeć na problem nowych modeli biznesowych w kontekście ładu gospodarczego. Możemy mieć różne stanowiska polityczne wobec konkretnych zagadnień, jednak musimy wypracować wspólny ład, wspólne mechanizmy funkcjonowania systemów. W wielu krajach następuje bariera administracyjna wobec rozwoju modeli biznesowych, które powinny zostać uregulowane, w przeciwnym razie nowe rozwiązania trafiają do szarej strefy.
Jarosław Iglikowski, Związek Zawodowy Taksówkarzy „Warszawski Taksówkarz”:
Ekonomia współdzielenia była zawsze – jedyne co się obecnie zmieniło to jej forma funkcjonowania. Pojawiły się nowe metody działania wykorzystujące nowe technologie. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której nowi przewoźnicy naginają obowiązujące prawo konkurując z tradycyjnymi przewoźnikami na nierównych zasadach.
Piotr Kowalski, jadezabiore.pl
Wypełnienie rynku następuje cały czas – wykorzystanie nowych technologii sprzyja pojawianiu się nowych podmiotów docierających do klienta poprzez aplikacje mobilne. Jeśli nie powstaną odpowiednie regulacje prawne funkcjonowania podmiotów w obszarze przewozu osób, wówczas coraz to nowsze rozwiązania będą wpadały do szarej strefy. Nierównowaga na rynku przewozowym jest obecna w każdym zakresie – to nie jest kwestia poszczególnych firm przewozowych.
Maciej Bitner, WISE Europa
W ridesharingu przede wszystkim chodzi o to, aby wykorzystać niezagospodarowane pojazdy i niezagospodarowanych pracowników, w czasie kiedy nie byłoby łatwo znaleźć inne formy rozwiązania problemu niewykorzystanych zasobów w transporcie osób. Osoby dorabiające w formie 10 godzin tygodniowo są ofiarami nadmiernych regulacji.

 



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE