Nowoczesna składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów Marszu Niepodległości

13/11/2017

– Składamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów Marszu Niepodległości. – powiedział Ryszard Petru na konferencji prasowej w Sejmie. – Na tym Marszu miało miejsce propagowanie haseł faszystowski, namawianie do nienawiści na tle rasowym oraz znieważanie grupy ludzi ze względu na ich przynależność rasową. To są zachowania, które wypełniają znamiona przestępstw określonych w art. 256 i art. 267 kodeksu karnego. – uzasadniał przewodniczący Nowoczesnej.

„Organizatorzy Marszu Niepodległości nie doprowadzili do usunięcia tych transparentów i jednoznacznego odcięcia się od ideologii faszystowskiej, którą promował.” – czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia.

Ryszard Petru skomentował także reakcje rządzących – Minister Błaszczak mówi, że „nic nie widział” –  To jest sygnał, który wskazuje na to, że jest przyzwolenie władzy na tego typu zachowania, dlatego stanowisko partii opozycyjnych musi być mocne i stanowcze.

Zdjęcia z Marszu Niepodległości obiegły cały świat – mówiła Paulina Hennig-Kloska – To skutkuje tym, że całe nasze święto jest w taki sposób postrzegane w globalnej opinii publicznej. PiS bardzo dużo mówi o wizerunku Polski poza granicami kraju, tymczasem parlamentarzyści tego ugrupowania nie potrafią odciąć się od tych haseł. – kontynuowała rzecznik partii.

Dlatego kierujemy zawiadomienie do prokuratury, a za godzinę skierujemy odpowiednie pismo do Pana Prezydenta Andrzej Dudy – Dzisiaj musimy zrobić wszystko, aby uniknąć tego typu scen, tego typu banerów na 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – tłumaczyła Hennig-Kloska.

Przewodniczący partii w liście zaapelował do Prezydenta Andrzeja Dudy by członkowie organizacji organizujących Marsz Niepodległości nie byli zapraszani do udziału w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości. Ryszard Petru powtórzył także apel by nie łączyć święta narodowego z  organizowaniem referendum konstytucyjnego.

Treść zawiadomienia i listu do Prezydenta dostępna poniżej:

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/11/SKM_364e17111312160.pdf”] [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/11/SKM_364e17111312220.pdf”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE