Nowoczesna z apelem do Komisji Europejskiej

19/06/2018

Nowoczesna skierowała do Komisji Europejskiej apel o natychmiastowe skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonywania ustawy. „Robimy to z myślą o kolejnych polskich pokoleniach, ponieważ chcemy, żeby miejsce Polski było na trwale ulokowane w sercu zjednoczonej Europy, a nie na europejskim marginesie.” – można przeczytać w treści apelu.

„4 czerwca to święto wolności i demokracji, to odpowiedni dzień na to, aby skierować do Komisji Europejskiej pismo podpisane przez ponad 100 organizacji pozarządowych i Lecha Wałęsę w sprawie Sądu Najwyższego. 3 lipca na emeryturę przejdzie ponad 40% składu Sądu, trzeba temu przeciwdziałać, dlatego Nowoczesna przyłącza się do apelu środowisk obywatelskich.” – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Katarzyna Lubnauer.

Przewodnicząca Klubu Poselskiego Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że wszystkie narzędzia, które mogłyby przeciwdziałać spychaniu naszego kraju na margines są w rękach pisowskiej władzy, a jej zdaniem rząd z nich nie korzysta.

„Uważamy, że największym dla pozycji Polski zagrożeniem jest dalsze upolitycznienie Sądu Najwyższego, można to zatrzymać, dlatego jako odpowiedzialna opozycja przyłączamy się do apelu. Tego wymaga polska racja stanu. Chcemy Polski, w której obowiązują standardy zachodnioeuropejskie, a nie być outsiderem, prowadzonym przez PiS na wschód. Myśląc o przyszłych pokoleniach, a nie tylko przyszłych wyborach, przyłączamy się do apelu organizacji pozarządowych.” – mówiła Gasiuk-Pihowicz

Argumentując zasadność skierowania tego apelu Adam Szłapka podkreślił, że zdaniem Nowoczesnej nie ma wolności bez praworządności, nie ma wolności bez zasad i kiedy PiS łamie praworządność i zasady, obywatele muszą zrobić wszystko, aby wolność nie była zagrożona.

„To jest nasz moralny obowiązek, by przeciwdziałać łamaniu praworządności. Jeżeli chcemy żyć w wolnym społeczeństwie musimy przestrzegać praworządności, to jest nasz obowiązek i nasza powinność patriotyczna.” – kontynuował Szłapka

Konferencję prasową podsumowała Katarzyna Lubnauer – „Chciałam jeszcze dodać, że kiedy odsuniemy PiS od władzy trzeba będzie cofnąć tę złą zmianę, która nastąpi w Sądzie Najwyższym” – zapewniła.

Apel do pobrania —–> [download id=”13964″]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE