Szłapka: Jakie kroki zamierza podjąć rząd w celu wyjaśnienia opisanej przez Zbigniewa Maja sytuacji?

23/05/2018

Odnosząc się do wydarzeń i doniesień medialnych ostatniego tygodnia Adam Szłapka zwrócił uwagę w jaki sposób funkcjonują służby, które powinny dbać o bezpieczeństwo wszystkich obywateli – Kibole, grupa która w trakcie kampanii wyborczej weszła w sojusz z PiS, przez lata byli i są chronieni przez PiS. Po drugie, stowarzyszenie Obywatele RP, gdzie został złożony wniosek o delegalizację przez MSWiA. Po trzecie, wszystko to co dzieje się wokół Zbigniewa Maja i jego zatrzymania.

Zdaniem Sekretarza Generalnego Nowoczesnej zarówno służby, jak i cały rząd nierówno traktują różne grupy obywateli – przyzwalając na stadionowe chuligaństwo i równocześnie ścigając organizacje pozarządowe.

– 16 maja Zbigniew Maj został zatrzymany razem z dyrektorami delegatur CBA. W tym tygodniu publicznie, w programie Jeden na Jeden, były komendant główny policji powołany przez Beatę Szydło na wniosek Mariusza Błaszczaka powiedział wprost, że funkcjonariusze prowadzący wobec niego postępowanie sugerowali, że jeżeli znajdzie materiały obciążające konkretnie wskazane osoby, to będzie łagodniej potraktowany. – mówił Poseł Szłapka – To sprawa która powinna z automatu być objęta postępowaniem prokuratury. Takie rzeczy nie mogą dziać się w państwie prawa, dzieją się w putinowskiej Rosji, działy się na Ukrainie za Janukowycza, w państwach które są republikami bananowymi. – kontynuował.

Dlatego dziś Nowoczesna składa interpelacje do Mariusza Kamińskiego i Joachima Brudzińskiego, w ich treści zawierają się następujące pytania.

  • Jak zamierza Pan Minister odnieść się do słów byłego Komendanta Głównego Policji powołanego za czasu rządów Pis, dotyczących propozycji złagodzenia zarzutów, jaką miał mu złożyć funkcjonariusz CBA w zamian za obciążenie jednego z ministrów rządu PO-PSL?
  • Jakie kroki zamierza podjąć Pan Minister w celu wyjaśnienia opisanej przez Zbigniewa Maja sytuacji?
  • Czy w ocenie Pana Ministra w związku z wypowiedzią Zbigniewa Maja nie powinno zostać wszczęte postępowanie prokuratorskie z urzędu?
  • Czy zamierza Pan Minister złożyć wniosek o wszczęcie takiego postępowania u Pańskiego kolegi z rządu, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry?

Adam Szłapka postanowił złożyć także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk w zbiegu z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 234 i 235 kk do Prokuratora Generalnego Ziobry. – Ktoś w tej sprawie konfabuluje, albo służby, albo były komendant główny policji powołany przez ministra Błaszczaka, ta sprawa musi być dokładnie sprawdzona. – przekonywał poseł Nowoczesnej.

Podsumowując Sekretarz Generalny Nowoczesnej stwierdził, że niedopuszczalną sytuacją jest wykorzystywanie służb do zbierania haków na obywateli. – Tak wygląda działanie służb dzisiaj, z jednej strony wsparcie kiboli, z drugiej strony wsparcie organizacji które jawnie nawiązują do mowy nienawiści i próba likwidacji organizacji które zajmują się demokracją, z trzeciej strony szukanie haków na byłych funkcjonariuszy, którzy mają szukać haków na inne osoby. My jako obywatele nie możemy czuć się bezpiecznie. – mówił Szłapka.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2018/05/Brudziński.pdf”] [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2018/05/Kamiński.pdf”] [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2018/05/Ziobro.pdf”]

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE