Nowoczesna złoży zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa ws. transparentu kiboli

Adam Szłapka, Sekretarz Generalny Nowoczesnej na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział złożenie zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście w Warszawie (oba pisma poniżej w załączniku). Postanowienie Prokuratury dotyczy zawiadomienia, które Adam Szłapka złożył w sprawie wywieszenia w dniu 8 maja br. na Stadionie Legii Warszawa transparentu o treści „KOD, NOWOCZESNA, GW, LIS, OLEJNIK I INNE LADACZNICE – DLA WAS NIE BĘDZIE GWIZDÓW, BĘDĄ SZUBIENICE”.

Prokuratura nie stwierdziła znamion czynu zabronionego w przypadku wywieszenia niniejszego transparentu i nie uznała go za stosowanie groźby bezprawnej wobec członków i sympatyków Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru, Gazety Wyborczej, Tomasza Lisa oraz Moniki Olejnik.

W uzasadnieniu Prokuratury czytamy m.in.:
„Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż wywieszenie przedmiotowego transparentu stanowiło wyłącznie swoistą formę „polemiki” ze stanowiskiem osób zgromadzonych na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 2 maja 2016 roku, gdzie w trakcie meczu piłkarskiego rozgrywanego pomiędzy drużynami Legia Warszawa – Lech Poznań kibice obu drużyn skwitowali gwizdem obecność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zachowanie każdej z obu wspomnianych już grup sugeruje, iż zapatrywania polityczne jej członków pozostają względem siebie w wyraźnej opozycji, stanowiącej też główny czynnik motywujący do podejmowania działań wyrażających wzburzenie poglądami oponentów.”

Adam Szłapka skomentował dziś w Sejmie to uzasadnienie:
Jest to całkowicie kuriozalne uzasadnienie. Stanowisko Prokuratury nie dosyć, że stoi w opozycji z duchem i literą prawa Kodeksu karnego, ale i w opozycji ze zdrowym rozsądkiem. Nikt z nas nie pomyślał o tym, by gwizdać na Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, a już na pewno, by uważać, że kibice na stadionie Legii, którzy nawoływali do wieszania swoich przeciwników politycznych, wchodzą w polemikę. – mówił Sekretarz Generalny Nowoczesnej. – To jest wyraźnie „ziobryzm”, prokurator Ziobro steruje tego typu sprawami. To jest skutek ustawy o prokuraturze – upolitycznienie i wykorzystywanie wszystkich takich spraw w walce politycznej.

Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej dodał z kolei:Język przemocy w polityce i życiu społecznym zawsze rodzi przemoc. Jeśli będziemy tolerowali język agresji w życiu publicznym, to będziemy mieli również agresję w życiu społecznym i politycznym. Kuriozalne jest to, że ten rząd nie zwraca uwagi na zagrożenie, jakim jest poziom debaty i jakimi konsekwencjami to grozi. Ostatnio byliśmy świadkami zabójstwa Jo Cox, brytyjskiej deputowanej – to również efekt wzrostu agresji w języku publicznym. Oczekiwalibyśmy zarówno od rządu, jak i od innych instytucji, np. od Kościoła potraktowania tej sprawy poważnie. Język bowiem zawsze tworzy rzeczywistość.

Adam Szłapka wystosował również interpelację do Ministra Sprawiedliwości w sprawie publikacji w mediach postanowienia Prokuratury (pismo w załączniku poniżej).
W dniu 10 czerwca media opublikowały treść postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie z zawiadomienia członków partii Nowoczesna, przeciwko działaniom grupy kibiców. Media upubliczniając treść postanowienia dysponowały jego treścią zanim mogła się z nim zapoznać strona zawiadamiająca o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. – wyjaśnia poseł Nowoczesnej. – Czy Pan Minister wszczął lub zamierza wszcząć w powyższej sprawie postępowanie zmierzające do wyjaśnienia wskazanych nieprawidłowości? – pyta Adam Szłapka.

Obejrzyj transmisję konferencji prasowej >> Periscope.tv

  Postanowienie_Prokuratury_odmowa_wszczecia_sledztwa_08_06_2016 (134 pobrania) Zazalenie_Nowoczesnej_na_postanowienie_o_odmowie_wszczecia_sledztwa_23_06_2016 (148 pobrań) Interpelacja_Adama_Szlapki_do_Ministra_Sprawiedliwosci (142 pobrania)