Nowoczesna złoży zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa ws. transparentu kiboli

20/06/2016

Adam Szłapka, Sekretarz Generalny Nowoczesnej na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie zapowiedział złożenie zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście w Warszawie (oba pisma poniżej w załączniku). Postanowienie Prokuratury dotyczy zawiadomienia, które Adam Szłapka złożył w sprawie wywieszenia w dniu 8 maja br. na Stadionie Legii Warszawa transparentu o treści „KOD, NOWOCZESNA, GW, LIS, OLEJNIK I INNE LADACZNICE – DLA WAS NIE BĘDZIE GWIZDÓW, BĘDĄ SZUBIENICE”.

Prokuratura nie stwierdziła znamion czynu zabronionego w przypadku wywieszenia niniejszego transparentu i nie uznała go za stosowanie groźby bezprawnej wobec członków i sympatyków Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru, Gazety Wyborczej, Tomasza Lisa oraz Moniki Olejnik.

W uzasadnieniu Prokuratury czytamy m.in.:
„Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż wywieszenie przedmiotowego transparentu stanowiło wyłącznie swoistą formę „polemiki” ze stanowiskiem osób zgromadzonych na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 2 maja 2016 roku, gdzie w trakcie meczu piłkarskiego rozgrywanego pomiędzy drużynami Legia Warszawa – Lech Poznań kibice obu drużyn skwitowali gwizdem obecność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zachowanie każdej z obu wspomnianych już grup sugeruje, iż zapatrywania polityczne jej członków pozostają względem siebie w wyraźnej opozycji, stanowiącej też główny czynnik motywujący do podejmowania działań wyrażających wzburzenie poglądami oponentów.”

Adam Szłapka skomentował dziś w Sejmie to uzasadnienie:
Jest to całkowicie kuriozalne uzasadnienie. Stanowisko Prokuratury nie dosyć, że stoi w opozycji z duchem i literą prawa Kodeksu karnego, ale i w opozycji ze zdrowym rozsądkiem. Nikt z nas nie pomyślał o tym, by gwizdać na Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, a już na pewno, by uważać, że kibice na stadionie Legii, którzy nawoływali do wieszania swoich przeciwników politycznych, wchodzą w polemikę. – mówił Sekretarz Generalny Nowoczesnej. – To jest wyraźnie „ziobryzm”, prokurator Ziobro steruje tego typu sprawami. To jest skutek ustawy o prokuraturze – upolitycznienie i wykorzystywanie wszystkich takich spraw w walce politycznej.

Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej dodał z kolei:Język przemocy w polityce i życiu społecznym zawsze rodzi przemoc. Jeśli będziemy tolerowali język agresji w życiu publicznym, to będziemy mieli również agresję w życiu społecznym i politycznym. Kuriozalne jest to, że ten rząd nie zwraca uwagi na zagrożenie, jakim jest poziom debaty i jakimi konsekwencjami to grozi. Ostatnio byliśmy świadkami zabójstwa Jo Cox, brytyjskiej deputowanej – to również efekt wzrostu agresji w języku publicznym. Oczekiwalibyśmy zarówno od rządu, jak i od innych instytucji, np. od Kościoła potraktowania tej sprawy poważnie. Język bowiem zawsze tworzy rzeczywistość.

Adam Szłapka wystosował również interpelację do Ministra Sprawiedliwości w sprawie publikacji w mediach postanowienia Prokuratury (pismo w załączniku poniżej).
W dniu 10 czerwca media opublikowały treść postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie z zawiadomienia członków partii Nowoczesna, przeciwko działaniom grupy kibiców. Media upubliczniając treść postanowienia dysponowały jego treścią zanim mogła się z nim zapoznać strona zawiadamiająca o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. – wyjaśnia poseł Nowoczesnej. – Czy Pan Minister wszczął lub zamierza wszcząć w powyższej sprawie postępowanie zmierzające do wyjaśnienia wskazanych nieprawidłowości? – pyta Adam Szłapka.

Obejrzyj transmisję konferencji prasowej >> Periscope.tv

 

[download id=”8597″]

[download id=”8602″]

[download id=”8606″]

 

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE