Partie opozycyjne tworzą wspólny zespół ds. reformy sądownictwa

– Nowoczesna, PO i PSL, będą współpracować nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości – zapowiedział w Sejmie (25.07) przewodniczący Ryszard Petru podczas wspólnej konferencji liderów trzech partii opozycyjnych.

Opozycja powołała wspólny zespół do spraw reformy sądownictwa. W jego skład weszli: Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), Borys Budka (PO), Krzysztof Paszyk (PSL). Do pracy nad reformą sądownictwa zostali zaproszeni także politycy innych partii i eksperci.

Według lidera Nowoczesnej prawdziwa reforma wymiaru sprawiedliwości to taka, która  obniży koszty, przyspieszy procesy i zinformatyzuje sądownictwo, która sprawi, że język sądów będzie zrozumiały dla zwykłego obywatela, a więcej spraw będzie rozstrzygało się poza sądami, przy pomocy mediacji.

Ryszard Petru zadeklarował, że w sprawach fundamentalnych, takich jak obrona konstytucji i walka o niezależność wymiaru sprawiedliwości Nowoczesna będzie współpracować ponad podziałami z innymi ugrupowaniami politycznymi.

Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała, że międzypartyjny Zespół zostanie skompletowany do końca wakacji, a jego pierwsze robocze posiedzenie odbędzie się we wrześniu.

Liderzy opozycji podziękowali wszystkim uczestnikom protestów, które odbyły się były w ostatnim tygodniu w wielu miastach w całej Polsce.