Petru pisze do Kaczyńskiego: Zakończcie organizację miesięcznic smoleńskich.

12/06/2017
– To nie są żadne miesięcznice, tylko mowa nienawiści. A z ust prezesa PiS słychać głównie jad. Więc nie dziwmy się, że takie zamieszanie na Krakowskim Przedmieściu ma miejsce. Jest akcja, jest reakcja. Agresję wywołują ci, którzy od kilku dobrych lat, każdy 10 dzień  miesiące spędzają czas przed Pałacem Prezydenckim atakując Polaków – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, który wysłał dziś list do prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Zaapelował w nim o zaprzestanie organizacji miesięcznic smoleńskich.

„W imieniu Nowoczesnej, ale też w imieniu Polaków apeluję do Pana o zaprzestanie organizacji miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej wymagają szczególnej pamięci oraz szacunku. Miesięcznice smoleńskie przed Pałacem Prezydenckim nie tworzą takiej atmosfery.” – napisał Ryszard Petru. „Spotkania na Krakowskim Przedmieściu już dawno przestały być miejscem żałoby i pamięci ofiar katastrofy. Słowa, które podczas nich padają są obraźliwe w stosunku do Polaków uznających inne wartości, niż reprezentowana przez Pana partia, są obraźliwe w stosunku do naszego państwa. To często słowa nienawiści, to słowa mające na celu podzielenie Polaków. To nie ma nic wspólnego z modlitwą, żałobą, pamięcią.” – czytamy w liście, który przewodniczący Nowoczesnej przesłał na ręce prezesa PiS.

„Sobotnie wydarzenia sprawiły, że z niepokojem patrzymy na brutalne pacyfikowanie przez policję osób, które protestują przeciwko upolitycznieniu katastrofy smoleńskiej. To naruszenie wolności słowa i równości demonstracji.” – uważa Ryszard Petru.  „Pana słowa o nienawiści i wyzwiska, jakimi obrzuca Pan Polaków podczas każdej niemal miesięcznicy dzielą i osłabiają nasz kraj.” – dodał lider Nowoczesnej. „Pana słowa o zagranicznej agenturze w Polsce i państwie, które nie potrafią wyjaśnić prawdy mają charakter pomówienia. Rządzi Pan partią, która niemal całkowicie zawłaszczyła instrumenty państwa i ma dziś do dyspozycji cały aparat państwowy. Jeśli polskie państwo nie działa, to od dwóch lat jest to głównie Pańska zasługa.” – napisał do Kaczyńskiego przewodniczący Nowoczesnej. „Dla dobra Rzeczpospolitej, dla dobra Narodu, pamięci ofiar i wspólnoty narodowe apeluję do rozsądku i honoru. Zakończcie organizację miesięcznic. Ofiary katastrofy smoleńskiej zasługują na godną pamięć.” – podsumował Petru.

– To z czym mieliśmy do czynienia w sobotę, to kolejna odsłona szaleństwa smoleńskiego – oświadczył sekretarz generalny Nowoczesnej poseł Adam Szłapka. Przypomniał, że z szaleństwem tym mamy do czynienia od chwili, gdy twarzą tematyki smoleńskiej został Antoni Macierewicz. Poseł Szłapka przywołał listę teorii na temat katastrof i rzekomego zamachu smoleńskiego głosił Macierewicz. – Najpierw była mgła rozpylona na lotnisku w Smoleńsku, potem informacja o helu oraz celowym działaniem rosyjskich kontrolerów lotu. Była też mowa o spisku Tuska z Putinem. Macierewicz mówił też, że nie wszyscy zginęli w wypadku, że trzy osoby przeżyły i zostały zastrzelone, brzoza miała zostać złamana przed 10 kwietnia 2010 roku, była też mowa o serii wybuchów, a ostatnio bomba termobaryczna i manipulacje w raporcie przygotowanym w Wojskowej Akademii Technicznej. Macierewicz obiecywał też szybkie ściągnięcie wraku samolotu do Polaki. – wyliczał Adam Szłapka i podkreślił, że żadnej z tych teorii nigdy nie udało się udowodnić. – Antoni Macierewicz powinien zająć się obronnością, a nie religią smoleńską, której stał się kapłanem. – powiedział  Szłapka. Zwrócił też uwagę na to, że uchwalając ustawę o zgromadzeniach publicznych PiS skroiło ją pod potrzeby Jarosława Kaczyńskiego w czasie miesięcznic smoleńskich. – Zachęcamy wszystkich obywateli, żeby się nie bali, żeby korzystali ze swojego podstawowego prawa czyli wolności zgromadzeń. Niech spokojnie demonstrują, także w sytuacjach kiedy policja próbuje im to uniemożliwić. W ciągu najbliższego tygodnia powołamy zespół parlamentarny do monitorowania przestrzegania praworządności w Polsce. Będziemy badać wszystkie sprawy tego typu, kiedy policja nie przestrzega podstawowych wolności człowieka, w tym prawa do zgromadzeń. – powiedział Szłapka. Jednym z celów postawionych przed zespołem, w skład którego mają wejść też politycy PO i PSL,  ma być wypracowanie nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych. Chęć współpracy wyrazili też Obywatele RP.
[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/06/List-R.Petru-do-J.Kaczyńskiego.pdf” title=”List R.Petru do J.Kaczyńskiego”]


NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE