PiS chce „zaorać” polskie sądy

20/04/2017

Sędziowie w całej Polsce rozmawiają dzisiaj (w czwartek, 20.04.) m.in. o Pisowskiej ustawie o KRS. Chcą tym samym zwrócić uwagę na zamach na ich niezależność, który od wielu miesięcy przeprowadza ugrupowanie Kaczyńskiego. Posłanki Nowoczesnej – wicemarszałek Barbara Dolniak i Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniły w Sejmie, że po tym „nalocie dywanowym” zostaną tylko zgliszcza  z niezależności wymiaru sprawiedliwości.

PiS chce polskie sądy zaorać.  Ustawa daje możliwość ministrowi sprawiedliwości prawo do wymiany osób funkcyjnych w sądach i stoi w kontrze do głównej tezy o usprawnieniu polskiego sądownictwa.

PiS-owi marzy się, żeby sędziowie odbierając telefony z Nowogrodzkiej mówili „W czym mogę służyć?”. Warto zwrócić uwagę na ustawę o Sądzie Najwyższym. Na razie to doniesienia prasowe, ale politykom PiS nie podoba się  bezkompromisowa postawa SN. – mówiła w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Wicemarszałek Barbara Dolniak nakreśliła, ze zamach PiS na sądownictwo rozpoczął się  od połączenia funkcji Prokuratora Generalnego i ministra Sprawiedliwości, który jest czynnym politykiem i szefem partii politycznej. – Potem mamy ustawę o dyrektorach sądów, kolejno: podporządkowanie polityce. W uzasadnieniu zapisano, że powierza się kwestie dyrektorom, by prezesi sądów mogli się zająć orzecznictwem. A teraz prezesi będą odwoływani i wybierani przez ministra Sprawiedliwości. O odwoływaniu będzie decydował poseł-polityk. Następnie ustawa o KRS: tu sędziów będą również wybierać politycy.

Nowoczesna wyraża zaniepokojenie o stan  i utrzymanie zasady trójpodziału władzy w Polsce, jeśli minister sprawiedliwości ma wpływ na cały wymiar sprawiedliwości.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE