Politycy Nowoczesnej: PiS nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej

Dowodem na to, że PiS nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej jest to, jak mało ważną postacią jest sam Waszczykowski, jest to MSZ, który w fundamentalnych spotkaniach nie bierze udziału.

Odpowiedzi, jakich PiS chce udzielić na wyzwania współczesnego świata, naszym zdaniem to wizja sprzeczna z polską racją stanu. Ta polityka prowadzi do egoizmów narodowych, do ponownego koncertu mocarstw. Powinniśmy rozpocząć ogólnopolską debatę o tym, jakiej wizji UE chcą Polacy bo nie chcemy żeby ta wizja była narzucona przez PiS. – mówił w Sejmie Adam Szłapka Sekretarz Generalny Nowoczesnej.

To Nowoczesna powołała zespół do spraw przyszłości Unii Europejskiej. Chcemy również reaktywowania Narodowej Rady Integracji Europejskiej – miejsca, gdzie będziemy mogli wypracowywać stanowisko Polaków wobec UE.

 Poseł Michał Stasiński zwrócił uwagę na nieobecność J. Kaczyńskiego w czasie wystąpienia ministra Waszczykowskiego – Zabrakło głównego architekta polityki zagranicznej, wobec czego słuchaliśmy funkcjonariusza czytającego nie swój tekst.

Polska dyplomacja ekonomiczna od 1,5 roku nie istnieje.  Brakuje pomysłów, środków i wizji. To ogromne zaniechanie W. Waszczykowskiego i M. Morawieckiego.

Dyplomację realizuje się poprzez dobre, wykształcone kadry. Niestety w PiSie obowiązują cztery cechy kwalifikujące do kariery dyplomatycznej: absolutny brak doświadczenia w dyplomacji, wykształcenie wyższe, wiara w zamach smoleński, członkostwo w PiS lub partiach satelickich. Rząd PiS jest słaby w dyplomacji a Polska przestaje się liczyć – pozycja kraju to już nawet nie jest druga liga.

Sekretarz do spraw zagranicznych Nowoczesnej dr Bartłomiej Nowak ocenił, że założeniem PiSu jest model oparty na wybieraniu z integracji europejskiej tego, co się komuś podoba – To bardzo niebezpieczne. PiS nie ma mandatu aby tak radykalnego zwrotu dokonywać.