Politycy Nowoczesnej: PiS nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej

09/02/2017

Dowodem na to, że PiS nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej jest to, jak mało ważną postacią jest sam Waszczykowski, jest to MSZ, który w fundamentalnych spotkaniach nie bierze udziału.

Odpowiedzi, jakich PiS chce udzielić na wyzwania współczesnego świata, naszym zdaniem to wizja sprzeczna z polską racją stanu. Ta polityka prowadzi do egoizmów narodowych, do ponownego koncertu mocarstw. Powinniśmy rozpocząć ogólnopolską debatę o tym, jakiej wizji UE chcą Polacy bo nie chcemy żeby ta wizja była narzucona przez PiS. – mówił w Sejmie Adam Szłapka Sekretarz Generalny Nowoczesnej.

To Nowoczesna powołała zespół do spraw przyszłości Unii Europejskiej. Chcemy również reaktywowania Narodowej Rady Integracji Europejskiej – miejsca, gdzie będziemy mogli wypracowywać stanowisko Polaków wobec UE.

 Poseł Michał Stasiński zwrócił uwagę na nieobecność J. Kaczyńskiego w czasie wystąpienia ministra Waszczykowskiego – Zabrakło głównego architekta polityki zagranicznej, wobec czego słuchaliśmy funkcjonariusza czytającego nie swój tekst.

Polska dyplomacja ekonomiczna od 1,5 roku nie istnieje.  Brakuje pomysłów, środków i wizji. To ogromne zaniechanie W. Waszczykowskiego i M. Morawieckiego.

Dyplomację realizuje się poprzez dobre, wykształcone kadry. Niestety w PiSie obowiązują cztery cechy kwalifikujące do kariery dyplomatycznej: absolutny brak doświadczenia w dyplomacji, wykształcenie wyższe, wiara w zamach smoleński, członkostwo w PiS lub partiach satelickich. Rząd PiS jest słaby w dyplomacji a Polska przestaje się liczyć – pozycja kraju to już nawet nie jest druga liga.

Sekretarz do spraw zagranicznych Nowoczesnej dr Bartłomiej Nowak ocenił, że założeniem PiSu jest model oparty na wybieraniu z integracji europejskiej tego, co się komuś podoba – To bardzo niebezpieczne. PiS nie ma mandatu aby tak radykalnego zwrotu dokonywać.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE