Posłanki i posłowie Nowoczesnej wspierają protesty kobiet ws. aborcji

Na sobotniej konferencji prasowej, podczas Rady Krajowej partii, posłowie i posłanki Nowoczesnej wyrazili wsparcie dla protestów kobiet ws. aborcji, zapowiedzieli swoją obecność na poniedziałkowych protestach w całej Polsce.

Kwestia in vitro i badań prenatalnych to nie tylko sprawa kobiet, ale i całych rodzin. Zachęcamy mężczyzn do udziału w protestach – mówiła Katarzyna Lubnauer, Wiceprzewodnicząca partii.

Problem bezpłodności dotyczy nie tylko kobiet, ale także i mężczyzn. Projekt skasowania in vitro dotknie tych, których marzeniem jest bycie rodzicem. – Jako mężczyźni będziemy wspierać wszystkie kobiety. Zachęcamy do tego wszystkich – powiedział Michał Stasiński, poseł Nowoczesnej.

Do czasu odsunięcia partii rządzącej od władzy ta sfera życia powinna być pod opieką samorządów, które są bliżej Polaków niż władza PiS – podsumowała Katarzyna Lubnauer. Nowoczesna stanowczo sprzeciwia się niszczeniu rodzin z powodów ideologicznych.

W wielu polskich miastach działacze Nowoczesnej złożyli projekty uchwał o refundacji in vitro z budżetu miasta. Z opinii prawnych przygotowanych na zlecenie Nowoczesnej wynika jednoznacznie, że jednostki samorządu mogą prowadzić takie programy zdrowotne.  

Tutaj dla organizacji miejskich i obywatelskich jest dostępny wzór programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro przez lokalne samorządy – na potrzeby przygotowania analogicznych projektów (o opinię Stowarzyszenia „Nasz Bocian” należy ubiegać się indywidualnie dla każdego projektu).