Uratujmy in vitro

30/06/2016

Dziś, 30 czerwca 2016 r. przestaje funkcjonować rządowy program dofinansowania zabiegów in vitro. Nowoczesna zaapelowała do samorządów, w tym władz Warszawy, by wprowadziły ich finansowanie z własnych budżetów.

Zapowiedź przywrócenia finansowania in vitro znalazła się w ogłoszonym niedawno programie Nowoczesnej. Choć dzięki zabiegom in vitro przyszło na świat ponad 5 tys. dzieci, rząd nie przedłużył działania programu z powodów ideologicznych.

Poseł Nowoczesnej Michał Stasiński oraz Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i wiceprzewodniczący Regionu Warszawskiego zaapelowali dziś do samorządów, by to one wprowadzały programy finansujące in vitro – w ramach własnych programów polityki zdrowotnej, na co pozwalają im przepisy. Wprowadziły je już m.in. Częstochowa, Sosnowiec, Łódź i Poznań.

Nowoczesna wezwała do tego m.in. władze Bydgoszczy oraz Warszawy, gdzie zostały już złożone obywatelskie projekty. Zobacz transmisję konferencji >> Periscope.tv

Poniżej udostępniamy organizacjom miejskim i obywatelskim wzór programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro przez lokalne samorządy – na potrzeby przygotowania analogicznych projektów (o opinię Stowarzyszenia „Nasz Bocian” należy ubiegać się indywidualnie dla każdego projektu).

Jest to program przygotowany przez Nowoczesną w Bydgoszczy we współpracy z prof. dr. hab. n.med. Wiesławem Szymańskim – byłym konsultantem krajowym w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Zyskał on pozytywne opinie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Stowarzyszenia „Nasz Bocian”. Program wraz z projektem obywatelskiej uchwały i wymaganymi 1000 podpisami mieszkańców został złożony w Radzie Miasta Bydgoszczy. Teraz został przesłany przez Radę Miasta do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie w celu jego zaopiniowania.

 1. Szkic programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in-vitro przez lokalne samorządy
  [download id=”8194″]
 2. Projekt uchwały z uzasadnieniem
  [download id=”8197″]
 3. Opinie dotyczące programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2016-2019”
  [download id=”8200″]
  [download id=”8203″]


NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE