Uratujmy in vitro

Dziś, 30 czerwca 2016 r. przestaje funkcjonować rządowy program dofinansowania zabiegów in vitro. Nowoczesna zaapelowała do samorządów, w tym władz Warszawy, by wprowadziły ich finansowanie z własnych budżetów.

Zapowiedź przywrócenia finansowania in vitro znalazła się w ogłoszonym niedawno programie Nowoczesnej. Choć dzięki zabiegom in vitro przyszło na świat ponad 5 tys. dzieci, rząd nie przedłużył działania programu z powodów ideologicznych.

Poseł Nowoczesnej Michał Stasiński oraz Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i wiceprzewodniczący Regionu Warszawskiego zaapelowali dziś do samorządów, by to one wprowadzały programy finansujące in vitro – w ramach własnych programów polityki zdrowotnej, na co pozwalają im przepisy. Wprowadziły je już m.in. Częstochowa, Sosnowiec, Łódź i Poznań.

Nowoczesna wezwała do tego m.in. władze Bydgoszczy oraz Warszawy, gdzie zostały już złożone obywatelskie projekty. Zobacz transmisję konferencji >> Periscope.tv

Poniżej udostępniamy organizacjom miejskim i obywatelskim wzór programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro przez lokalne samorządy – na potrzeby przygotowania analogicznych projektów (o opinię Stowarzyszenia „Nasz Bocian” należy ubiegać się indywidualnie dla każdego projektu).

Jest to program przygotowany przez Nowoczesną w Bydgoszczy we współpracy z prof. dr. hab. n.med. Wiesławem Szymańskim – byłym konsultantem krajowym w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Zyskał on pozytywne opinie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Stowarzyszenia „Nasz Bocian”. Program wraz z projektem obywatelskiej uchwały i wymaganymi 1000 podpisami mieszkańców został złożony w Radzie Miasta Bydgoszczy. Teraz został przesłany przez Radę Miasta do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie w celu jego zaopiniowania.

  1. Szkic programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in-vitro przez lokalne samorządy Szkic programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in-vitro przez lokalne samorządy (256 pobrań)
  2. Projekt uchwały z uzasadnieniem Projekt uchwały z uzasadnieniem (226 pobrań)
  3. Opinie dotyczące programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2016-2019” Opinia Fundacji "Nasz-Bocian" (231 pobrań) Opinia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (220 pobrań)