Nowoczesna z zadowoleniem przyjmuje decyzję PiS o wyrzuceniu do kosza zagmatwanego projektu nowego kodeksu pracy, ale jednocześnie pyta o koszty i sens półtorarocznej pracy komisji kodyfikacyjnej powołanej przez PiS-owski rząd.
„O 11:30 wysłaliśmy zaproszenie na konferencję, na której mieliśmy apelować o zaprzestanie prac nad nowym – bardzo zagmatwanym kodeksem pracy. I już godzinę później Beata Mazurek, rzecznik klubu PiS odcina się od nowego kodeksu i informuje, że Jej partia go nie poprze”, powiedziała Paulina Hennig-Kloska, Wiceprzewodnicząca Klubu Poselskiego .Nowoczesna.
Nad nowym kodeksem, pracowała 14-osobowa Komisja Kodyfikacyjna powołana przez rząd PiS.
„Bardzo się cieszymy, że nasze zaproszenie na konferencję przyspieszyło decyzję PiS o zaprzestaniu prac nad tym niezrozumiałym i niejasnym dokumentem. Szkoda, że tak późno – komisja kodyfikacyjna pracowała nad nim od września 2016 roku. To kolejny dowód marnotrawienia pieniędzy przez PiS, które zostały po prostu wyrzucone w błoto”, powiedział Piotr Misiło, Wiceprzewodniczący Klubu Poselskiego .Nowoczesna.
Nowoczesna wystąpi z interpelacją do Premiera ile kosztowała praca komisji kodyfikacyjnej.
Zaprzestanie przez PiS prac nad kodeksem nie zamyka problemy. Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają gruntownych zmian. Teraz rynek pracy jest głęboko niesprawiedliwy.
„W Polsce mamy szczęśliwców na etatach z szansą na wyższą emeryturę, otoczonych opieką społeczną i zdrowotną oraz nieszczęśników na śmieciówkach z marnymi perspektywami i pozbawionych ochrony. I to nie tylko w prywatnych firmach, ale także w instytucjach i spółkach Skarbu Państwa, które powinny świecić przykładem”, powiedziała Paulina Hennig-Kloska.
W związku z tym .Nowoczesna zwróciła się z wnioskiem o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nadużywania umów cywilno-prawnych przez Spółki Skarbu Państwa.
Nowoczesna powoła Zespół Parlamentarny ds. stworzenia nowego kodeksu pracy, który powinien być jasnym i zrozumiałym dokumentem dla każdego pracownika i pracodawcy a wszystkim zatrudnionym dać równe szanse na rynku pracy.
„Kodeks pracy jest wyjątkowym zbiorem praw, ponieważ wpływa na życie prawie każdego Polaka. Symbioza i jasne relacje między pracodawcą, pracownikiem i państwem są gwarantem rozwoju gospodarczego – pracodawcom dają szanse na przejrzyste funkcjonowanie, a pracownikom zapewnia bezpieczeństwo, na czym skorzysta całe państwo”, powiedział Piotr Misiło.