Ryszard Petru, Ewa Lieder i Grzegorz Furgo w Sopocie

– Ważne jest, byśmy w sytuacjach zagrożenia byli w stanie współpracować ponadpartyjnie, ponad podziałami – powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas niedzielnego spotkania z dziennikarzami w Sopocie. W konferencji uczestniczyli również posłowie Nowoczesnej z Pomorza – Ewa Lieder i Grzegorz Furgo.

Zdarzenia, które miały miejsce we Francji, jak i w Turcji pokazują, jak niestabilna jest sytuacja w Europie i na świecie. Ważna jest teraz współpraca w ramach Unii Europejskiej i współpraca wszystkich krajów. I ważne jest, byśmy w takich sytuacjach zagrożenia byli w stanie współpracować ponadpartyjnie, ponad podziałami. Bezpieczeństwo obywateli powinno być wspólnym mianownikiem działań polityków – powiedział Ryszard Petru.

W tym kontekście dziwią mnie słowa ministra Błaszczaka – zrzucanie wszystkiego na multikulti, czyli otwartość Zachodu na imigrantów, wydaje mi się co najmniej niestosowne – dodał. – Oczekiwałbym raczej od ministra Błaszczaka informacji, jak zabezpieczyć Światowe Dni Młodzieży. Oczekiwałbym od prezydenta Rzeczpospolitej zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby dowiedzieć się, co wiemy na temat nieudanego puczu w Turcji, co wiemy na temat tego, co się wydarzyło we Francji.

Posłanka Ewa Lieder odniosła się natomiast do skutków ulewy, która ostatnio przeszła nad Trójmiastem. – Gdańsk zainwestował bardzo dużo w infrastrukturę przeciwpowodziową, a mimo to ulewa wyrządziła wiele szkód – powiedziała posłanka Nowoczesnej. – Trzeba zastanowić się, jak strategicznie chronić miasta przed powodziami poprzez odpowiednie zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego. Niezbędne jest pozostawianie jak najwięcej terenów zielonych przy nowych inwestycjach oraz budowanie zbiorników retencyjnych. Niedopuszczalne powinno być zabudowywanie terenów zalewowych. Zagrożeniem dla bezpieczeństwo powodziowego jest również planowana przez PiS zmiana ustawy o lasach zezwalająca na wycinkę drzew bez odpowiedniego pozwolenia.

Do bieżących lokalnych problemów Trójmiasta odniósł się również poseł Grzegorz Furgo, który podziękował strażakom za całonocną pracę przy usuwaniu skutków ostatniej ulewy.

Po konferencji prasowej posłowie Nowoczesnej spotkali się na sopockiej plaży z sympatykami, członkami partii, turystami oraz mieszkańcami Trójmiasta.