Ryszard Petru: Konstytucja dla Biznesu to fikcja

18/11/2016

W piątek Ryszard Petru odniósł się do deklaracji wicepremiera Morawieckiego zawartych w Konstytucji Dla Biznesu. – To tylko kolejna prezentacja. Hasła PiS są sprzeczne z rzeczywistością, bo  nie realizują m.in. zasady „prawo nie działa wstecz”. – powiedział lider Nowoczesnej i skomentował również planowane zmian w OFE zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W PiS doskonale wiedzą, że w budżecie brakuje środków na ich niemożliwe do spełnienia obietnice, szukają nowych podatków, dlatego teraz planują przejęcie spółek w ramach OFE.  –  To skok na nasze oszczędności i po prostu kradzież. To największa nacjonalizacja, porównywalna do zasad bolszewickich. – ocenił w piątek Ryszard Petru i dodał – Prywatne firmy działające w ramach portfela OFE zostaną przejęte przez państwo zarządzane zgodnie z polityczną tezą PiS. Szykuje się kolejny napływ Misiewiczów. Apeluję do Polaków, by dali wyraz dezaprobaty, bo PiS przejada nasze przyszłe emerytury!

Przewodniczący Nowoczesnej odniósł się również do deklaracji zawartych w Konstytucji dla Biznesu ogłoszonej przez wicepremiera M. Morawieckiego. To fikcja. Przykłady? Deklarację wprowadzenia zasady  „co nie jest zabronione jest dozwolone” Nowoczesna postulowała jeszcze w kampanii wyborczej. – W tym czasie PiS wprowadza ustawę o obrocie ziemią, ograniczając de facto obrót ziemią, przygotowuje ustawę ograniczającą liczbę aptek, planuje wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. – powiedział R. Petru.

Pod rządami PiS Polska nie uchodzi za kraj stabilny do inwestycji, polska gospodarka zwalnia – mówił R. Petru – Tłumaczenia, że za zwolnienie gospodarki odpowiadają przedsiębiorcy związani z opozycją, są niedorzeczne. J. Kaczyński nie wie, jak funkcjonuje gospodarka rynkowa. To, co PiS robi z gospodarką, jest antypolskie. – podsumował przewodniczący Nowoczesnej i dodał – W takiej sytuacji za 3 lata czeka nas recesja.

 

Deklaracje z Konstytucji dla biznesu Morawieckiego vs. realne działania rządu PiS

 Deklaracja #1 Zasada co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone

JAK JEST NAPRAWDĘ:

 • Jednocześnie PiS coraz więcej reguluje i zakazuje, np.:

o przyjęta ustawa o obrocie ziemią,

o przygotowywana ustawa, która przewiduje ograniczenie liczby aptek,

o zapowiadany zakaz handlu w niedzielę.

 • Represje Inspekcji Transportu Drogowego wobec Ubera (aplikacja nie jest regulowana polskim prawem – nie jest też zabroniona) i zapowiadana ustawa zaostrzająca warunki dla przewozu osób.

Deklaracja #2 Zasada domniemania niewinności przedsiębiorców

JAK JEST NAPRAWDĘ:

 • propozycja Ziobry dot.  wprowadzenia do prawa instytucji tzw. „konfiskaty rozszerzonej”, dzięki której możliwe będzie np. orzekanie przepadku składników i praw majątkowych przedsiębiorstwa służącego do popełnienia przestępstwa.
 • Pokazowe zatrzymania przedsiębiorców.

Deklaracja #3 Zasada pewności prawa

JAK JEST NAPRAWDĘ:

 • Ciągłe zmiany interpretacji podatkowych.
 • W lipcu przyjęto niezgodną z prawem UE ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, we wrześniu uruchomiono pobór podatku; pobór zawieszony po 3 tygodniach po komunikacie KE.
 • Ustawa o OZE.

Deklaracja #4 Zasada bezstronności i równego traktowania/ poszanowania uczciwej konkurencji

JAK JEST NAPRAWDĘ:

 • Wprowadzając podatek handlowy MF oficjalnie mówiło o faworyzowaniu polskiego małego handlu względem dużych sieci handlowych.
 • Wspieranie nierentownych kopalni.
 • Utrudnianie życia konkurencyjnym wobec węgla branżom, np. OZE.

Deklaracja #5 Nowe zasady tworzenia prawa: konsultowanie projektów aktów prawnych, zasada ograniczania obciążeń adresatów przepisów, ocena skutków ustawy (tzw. tarcza deregulacyjna)

JAK JEST NAPRAWDĘ:

PiS już wprowadził i regularnie stosuje nowe zasady tworzenia prawa:

 • Rekordowe tempo procedowania ustaw.
 • Ignorowanie wniosków z konsultacji i opinii ekspertów, np. w przypadku podatku handlowego.
 • Brak namysłu nad skutkami ustawy.

 

 

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE