Ryszard Petru na spotkaniu liderów ALDE w Brukseli

We wtorek 28 czerwca lider Nowoczesnej Ryszard Petru  wziął udział w spotkaniu liderów partii liberalnych w ramach grupy ALDE w Brukseli, które odbyło się przed szczytem Rady Europejskiej (dotyczącym konsekwencji decyzji Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z Unii). W spotkaniu uczestniczyli także szefowie rządów Holandii, Belgii, Danii, Luksemburga, Finlandii, Estonii i Słowenii.

Przed  oficjalnym spotkaniem Ryszard Petru rozmawiał w kuluarach na temat obecnej sytuacji w Europie między innymi z premierem Holandii Markiem Rutte.

– Europa potrzebuje mapy drogowej po Brexit. Trzeba myśleć nie tylko o tym, jak pozwolić płynnie wyjść Wielkiej Brytanii z UE, ale także, jak tę Unię wzmocnić – powiedział Ryszard Petru podczas spotkania z mediami w siedzibie Parlamentu Europejskiego. – Niezbędne jest przyspieszenie procesu podejmowania decyzji – szczególnie w kwestiach dotyczących konkurencyjności gospodarki i dotyczących ludzi.

Ryszard Petru raz jeszcze nawiązał do rekomendowanych przez Nowoczesną kierunków działań dla Polski, o których mówił wczoraj w Warszawie, czyli o zakończeniu konfliktów z UE, uczestnictwie w najważniejszych rozmowach dotyczących dalszej integracji przy tzw. „dużym stole” oraz o rozpoczęciu debaty o roli Polski w UE i ewentualnym wejściu do strefy euro.

Lider Nowoczesnej, podobnie jak liderzy instytucji unijnych i przewodniczący większości grup politycznych w europarlamencie, opowiedział się za szybkim przeprowadzeniem procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zaznaczył, że teraz ważne są dwa pytania: czy Wielka Brytania wyjdzie z UE, czy też uzna, że potrzebne jest drugie referendum, które o tym zdecyduje.

Ryszard Petru zwrócił również uwagę, że należy rozpocząć debatę o przystąpieniu Polski do strefy euro, bo to prawdopodobnie w jej ramach będzie się wykuwała nowa, bardziej skoordynowana unia: – Nieprawdą jest, co sugeruje minister Waszczykowski, że będzie Unia z jednolitymi podatkami i płacą minimalną. Takiej Unii nikt nie zaakceptuje. Ona jest nierealna – oświadczył.

Czytaj więcej >> rp.pl/PAP

Fot. Łukasz Kobus/KobusArt
www.facebook.com/KobusArt