Ryszard Petru na spotkaniu liderów ALDE w Brukseli

28/06/2016

We wtorek 28 czerwca lider Nowoczesnej Ryszard Petru  wziął udział w spotkaniu liderów partii liberalnych w ramach grupy ALDE w Brukseli, które odbyło się przed szczytem Rady Europejskiej (dotyczącym konsekwencji decyzji Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z Unii). W spotkaniu uczestniczyli także szefowie rządów Holandii, Belgii, Danii, Luksemburga, Finlandii, Estonii i Słowenii.

Przed  oficjalnym spotkaniem Ryszard Petru rozmawiał w kuluarach na temat obecnej sytuacji w Europie między innymi z premierem Holandii Markiem Rutte.

– Europa potrzebuje mapy drogowej po Brexit. Trzeba myśleć nie tylko o tym, jak pozwolić płynnie wyjść Wielkiej Brytanii z UE, ale także, jak tę Unię wzmocnić – powiedział Ryszard Petru podczas spotkania z mediami w siedzibie Parlamentu Europejskiego. – Niezbędne jest przyspieszenie procesu podejmowania decyzji – szczególnie w kwestiach dotyczących konkurencyjności gospodarki i dotyczących ludzi.

Ryszard Petru raz jeszcze nawiązał do rekomendowanych przez Nowoczesną kierunków działań dla Polski, o których mówił wczoraj w Warszawie, czyli o zakończeniu konfliktów z UE, uczestnictwie w najważniejszych rozmowach dotyczących dalszej integracji przy tzw. „dużym stole” oraz o rozpoczęciu debaty o roli Polski w UE i ewentualnym wejściu do strefy euro.

Lider Nowoczesnej, podobnie jak liderzy instytucji unijnych i przewodniczący większości grup politycznych w europarlamencie, opowiedział się za szybkim przeprowadzeniem procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zaznaczył, że teraz ważne są dwa pytania: czy Wielka Brytania wyjdzie z UE, czy też uzna, że potrzebne jest drugie referendum, które o tym zdecyduje.

Ryszard Petru zwrócił również uwagę, że należy rozpocząć debatę o przystąpieniu Polski do strefy euro, bo to prawdopodobnie w jej ramach będzie się wykuwała nowa, bardziej skoordynowana unia: – Nieprawdą jest, co sugeruje minister Waszczykowski, że będzie Unia z jednolitymi podatkami i płacą minimalną. Takiej Unii nikt nie zaakceptuje. Ona jest nierealna – oświadczył.

Czytaj więcej >> rp.pl/PAP

Fot. Łukasz Kobus/KobusArt
www.facebook.com/KobusArtNOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE