Posłanka Monika Rosa oraz członek Zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej przedstawili w piątek 1 lipca założenia działania ogólnopolskiej sieci eksperckiej „Lepsza Polska” oraz plany pracy sieci związane z powstałym programem Nowoczesnej pod nazwą „Nowoczesna Polska dla każdego” (zobacz transmisję konferencji).
Sieć Nowoczesnej „Lepsza Polska” składa się z profesjonalistów, z osób doświadczonych w rożnych dziedzinach życia. To ponad 3,5 tysiąca osób w całym kraju. To jest ponad 20 zespołów eksperckich, które będą pracowały w trakcie wakacji i przez najbliższe 3,5 roku. Konsultujemy nasze rozwiązania i nasz program: dlatego będziemy to robić w całej Polsce.
– Wierzymy, że prawo musi być tworzone dla ludzi, nie da się tego zrobić bez zaangażowania obywateli. Nie chcemy stworzyć wizji Polski w PowerPoincie, ale wizję realną, która przekona obywateli do tego, że Nowoczesna jest alternatywą dla starych partii i starych pomysłów – powiedziała na konferencji prasowej posłanka Monika Rosa.
Paweł Rabiej, który jest członkiem Zarządu Nowoczesnej i pomysłodawcą powstania sieci eksperckiej, podsumował charakter jej działania : – Podzieliliśmy sieci tak, by w każdym z regionów Polski działali koordynatorzy regionalni. Są 23 obszary programowe, odpowiadające komisjom sejmowym i posiadające kompetencje prowadzenia dialogu społecznego i konsultacji.
Obecnie najważniejszym zadaniem, które stoi przed siecią ekspercką Nowoczesnej „Lepsza Polska” jest konsultacja programu Nowoczesnej „Nowoczesna Polska dla każdego”.
Sieć ekspercka „Lepsza Polska” w liczbach:
3,5 tys. osób wzięło udział w ponad 30 konsultacjach społecznych, które w Sejmie od początku swojej obecności przeprowadziła Nowoczesna.
3,2 tys. – tyle osób, członków Nowoczesnej oraz jej sympatyków, ekspertów i praktyków w wielu dziedzinach zgłosiło akces do sieci „Lepsza Polska”.
23 zespoły tematyczne składają się na sieć „Lepsza Polska”. Odpowiadają obszarami komisjom sejmowym, posiadają kompetencje prowadzenia dialogu społecznego i konsultacji.
17 – w tylu regionach działa sieć ekspercka „Lepsza Polska”, w każdym z nich koordynowana przez dwóch koordynatorów.