Spotkanie Ryszarda Petru i liderów ALDE w ramach szczytu NATO [wideo/zdjęcia]

09/07/2016

[trx_video url=”https://youtu.be/XiLrl9GZ5QA” autoplay=”off” title=”off”]

 

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru oraz Hans van Baalen, Przewodniczący partii ALDE i poseł Parlamentu Europejskiego spotkali się w sobotę, drugiego dnia szczytu NATO na roboczym śniadaniu z premierami i ministrami zrzeszonymi w ALDE. W spotkaniu uczestniczyli:

Mark Rutte, Premier Holandii,
Taavi Rõivas, Premier Estonii,
Miro Cerar, Premier Słowenii,
Lars Løkke Rasmussen, Premier Danii,
Kristian Jensen, Minister Spraw Zagranicznych Danii,
Tinatin Khidasheli, Minister Obrony Gruzji.

Rozmowy dotyczyły przyszłości NATO, UE oraz roli, jaką Polska oraz inne kraje reprezentowane przez uczestników spotkania, mają do odegrania.

Nie ma wątpliwości, co do tego, że szczyt NATO w Warszawie jest jednym z najważniejszych od czasów zakończenia Zimnej Wojny.  Uczestnicy wyrazili nadzieję, że to początek strategicznej transformacji Sojuszu, której elementem będzie wzmocnienie wschodniej flanki. To jest bardzo dobry i potrzebny ruch z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i Europy. Potrzebne jednak będą kolejne kroki wzmacniające Sojusz na Wschodzie.

Dzisiaj przedmiotem dyskusji jest Brexit, a w związku z tym dążenie do minimalizacji negatywnych efektów zarówno w Unii Europejskiej, ale także w NATO. Wielka Brytania jest jednym ze strategicznych członków Paktu Północnoatlantyckiego, który z kolei jest dziś gwarantem bezpieczeństwa dla UE. Brexit stanowił osobny temat sobotniego spotkania. Politycy zgodzili się, że nie ma potrzeby szybkiej zmiany Traktatu Lizbońskiego, Europa musi być bardziej efektywna. Wszystkie kraje Wspólnoty powinny dążyć do zacieśniania współpracy. To jeden z warunków uniknięcia „Europy trzech prędkości”.

Ryszard Petru przypomniał, że w Polsce wezwał polityków partii rządzącej do zakończenia konfliktów z Brukselą, a Polska powinna rozpocząć rozmowy na temat wejścia do strefy euro.

Lider Nowoczesnej był też pytany o sytuację w Polsce. Politycy, nawiązując do słów prezydenta Baracka Obamy, również wyrazili swoje zaniepokojenie demontażem Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Zobacz konferencję prasową Ryszarda Petru po spotkaniu z liderami ALDE >> You Tube

Czytaj również:
Petru: Wypowiedź prezydenta Obamy jednak nie przeszła bez echa >> Interia.pl
Petru: Europejscy politycy dobrze oceniają warszawski szczyt NATO >> GazetaPrawna.plNOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE