Wicemarszałek Dolniak i posłanka Gasiuk-Pihowicz o projekcie stowarzyszenia Iustitia dot. KRS

24/03/2017

Projekt Iustitii gwarantuje całkowitą niezależność KRS od polityków i rządu. Gwarantuje, że wszyscy sędziowie będą mieli bezpośrednie prawo głosu w wyborach na swoich przedstawicieli w KRS.

Najważniejszą kwestią, która różni dwa projekty – rządowy i stowarzyszenia Iustitia – jest to, kto wybiera sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. W każdym normalnym, demokratycznym kraju to sądy kontrolują partie i polityków.  – W państwie PiS to partia i politycy chcą “położyć łapę” na sądach.  – powiedziała w piątek K. Gasiuk-Pihowicz.

– Projekt pokazuje, że można opracować przepisy niepodważające niezawisłość sądów. Kandydatów wskazywałyby szerokie gremia. Daje to szeroką możliwość podmiotów do wyboru, jeśli chodzi o sędziów. Według projektu rządowego kandydaci będą wyłaniani przez grupę 50 posłów a to oznacza upolitycznienie KRS. – mówiła w piątek w Sejmie wicemarszałek Barbara Dolniak.

Projekt ministra Ziobry oznacza upartyjnienie KRS, ponieważ to rządząca większość, w Sejmie, wskazałaby, którzy sędziowie trafią do KRS.

 – W całym demokratycznym świecie standardem jest, że organy nadzorujące sądownictwo są wybierane głównie przez sędziów. Ta zasada jest wprost sformułowana w dokumentach i zaleceniach m.in. Rady Europy. Tym wymogom wychodzi naprzeciw tylko projekt Iustitii. – oceniła K. Gasiuk-Pihowicz i dodała – Wolę mieszkać w kraju, w którym to sędzia kontroluje poczynania Ziobry niż w kraju, w którym to Ziobro będzie mógł sterować każdym sędzią i każdego prokuratorem.

Projekt Iustitii pozwala zachowanie niezależności zakłada na przykład obowiązek wysłuchania publicznego. A przypomnijmy, że na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości pod przewodnictwem uniemożliwiono chociażby zadawanie pytań kandydatom do TK. Trzeba zauważyć, że obecny projekt przewiduje skrócenie kadencyjności jedynie sędziom a nie politykom zasiadającym w KRS.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE