Wiceprezydent Paweł Rabiej o stołecznym programie rozwoju żłobków.

31/10/2019
viber_image_2019-10-31_10-45-36

Warszawa z sukcesem wprowadza ambitny program rozwoju żłobków, koordynowany przez zastępcę prezydenta Pawła Rabieja z Nowoczesnej. Od początku jesieni miejsca w żłobkach są finansowane w 100 proc. przez miasto, a rodzice ponoszą teraz jedynie koszty wyżywienia. Aż o 75 proc. wzrośnie też do końca roku liczba miejsc oferowanych w żłobkach – z 7,8 tys. na początku roku do 13,8 tys. na koniec!

– To nasz olbrzymi sukces, żadne duże europejskie miasto nie odnotowało tak szybkiego rozwoju żłobków w tak krótkim czasie – mówi Paweł Rabiej. Tak dynamiczny rozwój placówek był możliwy dzięki liberalnemu i prorynkowemu podejściu. Obok budowania żłobków miejskich, władze miasta zachęciły sektor prywatny – firmy prowadzący żłobki odpłatne – do tworzenia nowych oddziałów i miejsc.

Pobyt dzieci w żłobkach prywatnych jest następnie kupowany w konkursach organizowanych przez miasto jako usługa. Sześć tysięcy miejsc, z których mogą dodatkowo skorzystać warszawiacy powstało właśnie w taki sposób, dzięki aktywizacji małych, najczęściej rodzinnych, prywatnych inicjatyw „żłobkowych”.

– Ten program jest bardzo ważny i cieszę się, że osiągnęliśmy sukces tak szybko. Troszczymy się o rozwój najmłodszych warszawiaków, bo pobyt w żłobku rozwija kompetencje społeczne dzieci. Zapewnienie dzieciom opieki pozwala rodzicom szybciej wrócić na rynek pracy i żyć aktywnie. Wreszcie, innowacyjny program rozwija lokalną przedsiębiorczość i tworzy stabilny, nowoczesny model troski o najmłodszych warszawiaków – mówi wiceprezydent stolicy.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE