Zmiana granic Warszawy – korzyści dla PiS, koszty dla mieszkańców

07/02/2017

Nowoczesna skieruje dzisiaj list i pytania do posłów PiS, czy zgadzają się z podwyższonymi kosztami realizacji ustawy J. Sasina. Projekt PiS ws. wcielenia podwarszawskich gmin do Warszawy służy tak naprawdę tylko przejęciu władzy w samorządach – mówili we wtorek politycy Nowoczesnej.

Posłowie Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Zbigniew Gryglas oraz zastępca Sekretarza Generalnego Nowoczesnej Sławomir Potapowicz obnażyli prawdziwe zamiary PiS związane z nową wrzutką poselską – ustawą o ustroju Warszawy.

To na przykład artykuł 111 ustawy o metropolii warszawskiej, który oznacza, że pisowski premier może w dowolnym momencie zawiesić w pełnieniu obowiązków prezydenta stolicy i wprowadzić zarząd komisaryczny. Wystarczy, że stwierdzi, że prezydent warszawy “nie rokuje nadziei na szybką poprawę (…) braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych.” Prezydent stolicy wybrany na mocy tej ustawy byłby po prostu zakładnikiem rządu PiS.

Ale ustawa PiS to także chaos i koszty dla mieszkańców. – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz.  Jakie więc mogą być koszty dla zwykłych mieszkańców? – Ustawa PiS może oznaczać, że wzrosną podatki od nieruchomości. Na przykład w Warszawie podatek od budynków mieszkalnych jest wyższy o około 30 procent niż w Nadarzynie. Wszystkie podatki i opłaty będą najpewniej równane w górę. Czeka nas wzrost podatków i opłat lokalnych, które spadną na mieszkańców. To będzie drążenie kieszeni warszawiaków i mieszkańców obrzeża Warszawy. – podkreśliła posłanka.

Na ustawie PiS mogą stracić przedsiębiorcy rozliczający się według karty podatkowej. Dla nich opłaty mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. – powiedział poseł Zbigniew Gryglas. Przykładowo, w 2017 r. osoba, która prowadzi handel detaliczny artykułami innymi niż żywnościowe w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców i zatrudnia dwie osoby, może zapłacić nawet 4117 zł. Tymczasem w miejscowości do 5 tys. osób maksymalna stawka wynosi 1596 zł, a tam, gdzie mieszka od 5 tys. do 50 tys. osób – 2812 zł. Zbigniew Gryglas zaznaczył, że przez nowy ustrój Warszawy stracą również kierowcy. W Warszawie składki OC są wyższe o średnio 10 procent niż w innych regionach. Osoby spod Warszawy zapłacą wyższe składki.

Posłanka Kornelia Wróblewska zwróciła uwagę na to, jak dekret Sasina wpłynie na pozyskanie środków unijnych – Ustawa zmieni obszar beneficjenta. Może to spowodować utratę funduszy.

Wprowadzenie reformy oznacza drastyczny wzrost kosztów nieruchomości i transportu, o czym we wtorek mówił zastępca Sekretarza Generalnego Nowoczesnej Sławomir Potapowicz – Jeśli chodzi o mieszkania, to na przykład w Piastowie nowe kosztuje średnio ok. 5,1 tys. zł za metr kwadratowy a niedaleko w Ursusie cena wynosi już średnio ok. 6,4 tys. zł za metr kwadratowy.

Dzisiaj Nowoczesna wyśle list i pytania do posłów PiS, czy zgadzają się z podwyższonymi kosztami realizacji ustawy autorstwa Jacka Sasina. Wzrost podatków i opłat lokalnych to początek długiej listy kosztów dla mieszkańców. Ustawą zmieniającą ustrój Warszawy PiS wyczyści kieszenie zwykłych ludzi i zapełni urzędy „misiewiczami”.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/02/warszawa.pdf”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE