Zmiana granic Warszawy – korzyści dla PiS, koszty dla mieszkańców

Nowoczesna skieruje dzisiaj list i pytania do posłów PiS, czy zgadzają się z podwyższonymi kosztami realizacji ustawy J. Sasina. Projekt PiS ws. wcielenia podwarszawskich gmin do Warszawy służy tak naprawdę tylko przejęciu władzy w samorządach – mówili we wtorek politycy Nowoczesnej.

Posłowie Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Zbigniew Gryglas oraz zastępca Sekretarza Generalnego Nowoczesnej Sławomir Potapowicz obnażyli prawdziwe zamiary PiS związane z nową wrzutką poselską – ustawą o ustroju Warszawy.

To na przykład artykuł 111 ustawy o metropolii warszawskiej, który oznacza, że pisowski premier może w dowolnym momencie zawiesić w pełnieniu obowiązków prezydenta stolicy i wprowadzić zarząd komisaryczny. Wystarczy, że stwierdzi, że prezydent warszawy “nie rokuje nadziei na szybką poprawę (…) braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych.” Prezydent stolicy wybrany na mocy tej ustawy byłby po prostu zakładnikiem rządu PiS.

Ale ustawa PiS to także chaos i koszty dla mieszkańców. – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz.  Jakie więc mogą być koszty dla zwykłych mieszkańców? – Ustawa PiS może oznaczać, że wzrosną podatki od nieruchomości. Na przykład w Warszawie podatek od budynków mieszkalnych jest wyższy o około 30 procent niż w Nadarzynie. Wszystkie podatki i opłaty będą najpewniej równane w górę. Czeka nas wzrost podatków i opłat lokalnych, które spadną na mieszkańców. To będzie drążenie kieszeni warszawiaków i mieszkańców obrzeża Warszawy. – podkreśliła posłanka.

Na ustawie PiS mogą stracić przedsiębiorcy rozliczający się według karty podatkowej. Dla nich opłaty mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. – powiedział poseł Zbigniew Gryglas. Przykładowo, w 2017 r. osoba, która prowadzi handel detaliczny artykułami innymi niż żywnościowe w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców i zatrudnia dwie osoby, może zapłacić nawet 4117 zł. Tymczasem w miejscowości do 5 tys. osób maksymalna stawka wynosi 1596 zł, a tam, gdzie mieszka od 5 tys. do 50 tys. osób – 2812 zł. Zbigniew Gryglas zaznaczył, że przez nowy ustrój Warszawy stracą również kierowcy. W Warszawie składki OC są wyższe o średnio 10 procent niż w innych regionach. Osoby spod Warszawy zapłacą wyższe składki.

Posłanka Kornelia Wróblewska zwróciła uwagę na to, jak dekret Sasina wpłynie na pozyskanie środków unijnych – Ustawa zmieni obszar beneficjenta. Może to spowodować utratę funduszy.

Wprowadzenie reformy oznacza drastyczny wzrost kosztów nieruchomości i transportu, o czym we wtorek mówił zastępca Sekretarza Generalnego Nowoczesnej Sławomir Potapowicz – Jeśli chodzi o mieszkania, to na przykład w Piastowie nowe kosztuje średnio ok. 5,1 tys. zł za metr kwadratowy a niedaleko w Ursusie cena wynosi już średnio ok. 6,4 tys. zł za metr kwadratowy.

Dzisiaj Nowoczesna wyśle list i pytania do posłów PiS, czy zgadzają się z podwyższonymi kosztami realizacji ustawy autorstwa Jacka Sasina. Wzrost podatków i opłat lokalnych to początek długiej listy kosztów dla mieszkańców. Ustawą zmieniającą ustrój Warszawy PiS wyczyści kieszenie zwykłych ludzi i zapełni urzędy „misiewiczami”. [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/02/warszawa.pdf”]