Zmiany w WFOŚiGW mają na celu ograniczenie wpływu samorządu lokalnego i organizacji ekologicznych

26/01/2017

PIS przeprowadza kolejny zamach na uprawnienia samorządów. Kolejnymi  decyzjami partia rządząca odbiera samorządowi kompetencje i środki finansowe.

W ostatnich dniach opinia publiczna jest zajmowana informacjami o zmianach w ordynacji wyborczej i o pomyśle wprowadzenia kadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. O tym, czy tak będzie, przekonamy się niedługo. W tym samym czasie rząd w trybie ekspresowym przystąpił do demontażu samorządów. – Podejrzewamy, że wprowadzona przez posła Kaczyńskiego propozycja dyskusji nad ordynacją wyborczą w rzeczywistości ma na celu przykrycie innych działań mających na celu odbieranie kompetencji i środków finansowych samorządom – mówił na konferencji prasowej poseł Marek Sowa.

Proces centralizacji władzy przebiega m.in. poprzez: podporządkowanie administracji rządowej urzędów pracy (kilka dni temu taki pomysł przedstawił wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed); na styczniowym posiedzeniu Sejmu pojawił się projekt ustawy odbierającej samorządom wpływ na Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; a minister sortu i turystyki zabrał regionom fundusze na rozwój lokalnej bazy sportowej.

Zmiany, które PiS wprowadza w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają na celu ograniczenie wpływu samorządu lokalnego i organizacji ekologicznych na sposób realizacji lokalnych inwestycji ekologicznych – twierdzi poseł Ewa Lieder. Według niej chodzi o takie konstruowanie składu Rady Nadzorczej WFOŚiGW, aby większość w Radzie stanowiły osoby wskazane przez administrację rządową.  To ewidentna centralizacja władzy, dodajmy: w tym przypadku niezgodna z Konstytucją RP.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE