Nowoczesna o zawłaszczaniu SSP przez PiS oraz ustawie hazardowej

13/09/2016

Na poniedziałkowej konferencji w Sejmie posłowie Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska i  Paweł Pudłowski oraz członek zarządu Paweł Rabiej, skomentowali zawłaszczanie Spółek Skarbu Państwa przez PiS oraz ustawę hazardową.

Nawet Jarosław Kaczyński dostrzegł, że w spółkach Skarbu Państwa dzieje się źle. Paweł Rabiej powiedział: Mamy tam kumoterstwo, nepotyzm, sitwę, brudny układ który trzeba wypalić żelazem. Pytanie, co się stało, że „złotych chłopców z PO” zastąpiła „srebrna pajęczyna”. Czy prezes Kaczyński o tym wiedział?

Nowoczesna zadaje pytania:

  • Gdzie był pan Joachim Brudziński, który obsadził SSP swoimi ludźmi, dlaczego nie poinformował o tym co się tam dzieje?
  • Gdzie był Adam Lipiński, który też ma tam swoich ludzi?
  • Gdzie był Pan Mariusz Kamiński, który ma swoich ludzi w spółkach Skarbu Państwa, szczególnie w pionach bezpieczeństwa?
  • Gdzie był Pan Antoni Macierewicz, który także ma swoich ludzi w spółkach Skarbu Państwa?
  • Gdzie był minister Ziobro?
  • Dlaczego prezes Kaczyński nie wiedział o tych patologiach?

W ocenie Pawła Rabieja, wszystko co robi PiS naraża SPP na niebezpieczeństwo: – Po pierwsze, skąd Ci ludzie tam się wzięli, kto za nich ręczył? Wszyscy wiceprezesi z PiS-u powinni to wyjaśnić – dodał Paweł Rabiej.

O tym, co dzieje się w SSP informowaliśmy już w kwietniu. PiS potrzebowało pół roku by dojrzeć ten problem. Paulina Hennig-Kloska skomentowała: – Spółki Skarbu Państwa Zarządzane przez PiS-owską sitwę niekompetentnych kolesi nie są poważnym partnerem dla innych podmiotów gospodarczych, nie są konkurencyjne, nie zapewniają bezpieczeństwa.

Decyzje podejmowane przez osoby niekompetentne nie są nastawione na maksymalizację zysków, tylko na utrzymanie stanowisk.  Politycy Nowoczesnej zastanawiają się jak obecna sytuacja w SPP koresponduje z planem Morawieckiego. – Inwestorzy nie zainteresują się przedsięwzięciami zarządzanymi przez tak niekompetentne osoby – oceniła Paulina Hennig-Kloska.

Nowoczesna wzywa Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobro do przedstawienia informacji, co się dzieje w Spółkach Skarbu Państwa, a w szczególności w zakresie przestrzegania prawa i bezpieczeństwa gospodarczego kraju.

Mówiąc o ryzyku, nie sposób nie wspomnieć o ustawie hazardowej. Jej zmiana jest rzeczą niezbędną. Wprowadzona przez PO-PSL ustawa nie działa. Wywołała chaos na rynku hazardowym oraz rozszerzanie się szarej strefy.

Paweł Pudłowski powiedział: – Dostajemy projekt który tego chaosu nie zmieni, bo wprowadza np. monopol państwowy na automaty do gry. Widać na innych przykładach np. w państwach europejskich, które z tego się wycofały. Dodatkowo wprowadza się prewencję w zamykaniu stron internetowych. Jak ma to działać?

Nowoczesna postuluje o odrzucenie tej ustawy w pierwszym czytaniu oraz o przeprowadzenie konsultacji społecznych i eksperckich. – Należy zaznaczyć, że w przypadku tej ustawy nie było żadnych konsultacji – podsumował Pudłowski.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE