Nowoczesna we Wrocławiu chce, by samorząd wspierał i refundował in vitro w mieście. We wtorek radni ugrupowania złożyli w radzie miejskiej stosowny projekt uchwały o dofinansowywanie in vitro. Wcześniej takie wnioski zostały złożone przez Nowoczesną w Bydgoszczy, Rzeszowie Warszawie, a za chwilę zostaną złożone w Toruniu, Inowrocławiu i Ostrowie Wielkopolskim.
Przewodniczący klubu Nowoczesna we wrocławskiej RM Piotr Uhle potwierdził, że jego radni są za tym, żeby samorządy finansowały metodę leczenia in vitro, skoro nie chce robić tego państwo.
– Minister Radziwiłł jest przeciwnikiem in vitro i twierdzi, że w Polsce takie wsparcie leczenia niepłodności jest niepotrzebne. Każdy ma prawo do tego, aby mieć rodzinę. A jeśli myślimy przyszłościowo o demografii, powinniśmy wspierać takie działania, a nie ich zabraniać. Skoro rząd nam tego nie ułatwia, to spróbujemy zrobić to oddolnie. – powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu posłanka .N z Dolnego Śląska Joanna Augustynowska.
Według radnej Nowoczesnej Magdaleny Razik-Trziszki działacze .N chcą, by Wrocław finansował in vitro od przyszłego roku. W projekcie zaznaczyliśmy, że program będzie trwał do 2019 roku. Rocznie chcemy wydać na ten cel 2,1 mln zł. – powiedziała M. Razik-Trziszka.
30 czerwca 2016 r. przestał funkcjonować rządowy program dofinansowania zabiegów in vitro. Nowoczesna apeluje do samorządów, by wprowadziły ich finansowanie z własnych budżetów.
Poseł Michał Stasiński zwrócił uwagę, że zakończenie rządowego programu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest ogromną szkodą dla stanu zdrowia kobiet, które są w trakcie tej procedury. – Od wczoraj wiemy, że minister Radziwiłł jest przeciwnikiem in vitro. W tej sytuacji, którą stworzył PiS, samorządy muszą przejąć finansowanie in vitro. Powinny to zrobić i mogą to zrobić zgodnie z prawem. W Bydgoszczy przygotowaliśmy ramowy plan dla in vitro, napisany przez prof. Szymańskiego i Fundację Bocian. Przekazaliśmy ten projekt naszym wszystkim sympatykom w całej Polsce. Cieszę się, że Wrocław odpowiedział tak szybko. Gratuluję takich radnych. – dodał M. Stasiński.
Z opinii prawnych przygotowanych na zlecenie Nowoczesnej wynika jednoznacznie, że jednostki samorządu mogą prowadzić takie programy zdrowotne. Tutaj dla organizacji miejskich i obywatelskich jest dostępny wzór programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro przez lokalne samorządy – na potrzeby przygotowania analogicznych projektów (o opinię Stowarzyszenia „Nasz Bocian” należy ubiegać się indywidualnie dla każdego projektu).