Wrocławscy radni Nowoczesnej złożyli projekt uchwały refundacji in vitro z budżetu miasta

12/08/2016

Nowoczesna we Wrocławiu chce, by samorząd wspierał i refundował in vitro w mieście. We wtorek radni ugrupowania złożyli w radzie miejskiej stosowny projekt uchwały o dofinansowywanie in vitro. Wcześniej takie wnioski zostały złożone przez Nowoczesną w Bydgoszczy, Rzeszowie Warszawie, a za chwilę zostaną złożone w Toruniu, Inowrocławiu i Ostrowie Wielkopolskim.

Przewodniczący klubu Nowoczesna we wrocławskiej RM Piotr Uhle potwierdził, że jego radni są za tym, żeby samorządy finansowały metodę leczenia in vitro, skoro nie chce robić tego państwo.

Minister Radziwiłł jest przeciwnikiem in vitro i twierdzi,  że w Polsce takie wsparcie leczenia niepłodności jest niepotrzebne. Każdy ma prawo do tego, aby mieć rodzinę. A jeśli myślimy przyszłościowo o demografii, powinniśmy wspierać takie działania, a nie ich zabraniać. Skoro rząd nam tego nie ułatwia, to spróbujemy zrobić to oddolnie. – powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu posłanka .N z Dolnego Śląska Joanna Augustynowska.

Według radnej Nowoczesnej Magdaleny Razik-Trziszki działacze .N chcą, by Wrocław finansował in vitro od przyszłego roku. W projekcie zaznaczyliśmy, że program będzie trwał do 2019 roku. Rocznie chcemy wydać na ten cel 2,1 mln zł. – powiedziała M. Razik-Trziszka.

30 czerwca 2016 r. przestał funkcjonować rządowy program dofinansowania zabiegów in vitro. Nowoczesna apeluje do samorządów, by wprowadziły ich finansowanie z własnych budżetów.

Poseł Michał Stasiński zwrócił uwagę, że zakończenie rządowego programu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest ogromną szkodą dla stanu zdrowia kobiet, które są w trakcie tej procedury.   Od wczoraj wiemy, że minister Radziwiłł jest przeciwnikiem in vitro. W tej sytuacji, którą stworzył PiS, samorządy muszą przejąć finansowanie in vitro. Powinny to zrobić i mogą to zrobić zgodnie z prawem. W Bydgoszczy przygotowaliśmy ramowy plan dla in vitro, napisany przez prof. Szymańskiego i Fundację Bocian. Przekazaliśmy ten projekt naszym wszystkim sympatykom w całej Polsce. Cieszę się, że Wrocław odpowiedział tak szybko. Gratuluję takich radnych. – dodał M. Stasiński.

Z opinii prawnych przygotowanych na zlecenie Nowoczesnej wynika jednoznacznie, że jednostki samorządu mogą prowadzić takie programy zdrowotne.  Tutaj dla organizacji miejskich i obywatelskich jest dostępny wzór programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro przez lokalne samorządy – na potrzeby przygotowania analogicznych projektów (o opinię Stowarzyszenia „Nasz Bocian” należy ubiegać się indywidualnie dla każdego projektu). NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE